Міністерство освіти Словаччини надає роз'яснення стосовно навчання українських дітей - noviny.sme.sk

Пропонуємо вам поділитися новою ідеєю, написати статтю для блогу або зв'язатися з нашою редакцією за адресою: ukraine(собака)spectator.sk.

Приєднуйтесь до нас у соціальних мережах: Facebook | Instagram | Telegram

Міністерство освіти, досліджень, розвитку та молоді Словацької Республіки на своєму сайті опублікувало серію питань та відповідей щодо навчання, зарахування дітей з України до словацьких шкіл чи інших освітніх навчальних закладів.

З 1 вересня 2025 року діти, які мають статус тимчасового притулку, зобов'язані будуть навчатися у школах Словаччини.

1. Чи можуть навчальні заклади Словаччини зараховувати учнів з України?

2. Чи зобов'язані українські діти навчатися у школах Словаччини, виконуючи вимоги щодо обов'язкового дошкільного та шкільного навчання?

3. Які кроки мають вжити українські батьки, аби їхні діти стали активними учасниками навчально-виховного процесу в освітніх закладах?

4. Які дії потрібно вжити, якщо дитина приїхала без супроводження законного представника (батьків)? Наприклад, якщо її супроводжують брат, сестра або бабуся з дідусем?

5. Який клас початкової або середньої школи може відвідати дитина з України? Які кроки слід вжити?

6. Які кроки мають вжити українські біженці для того, щоб їхні діти були прийняті до дитячих садків у Словаччині?

7. У яких місцях в Україні діти можуть отримати медичний огляд?

8. Які кроки вжити, якщо в медичній довідці від педіатра немає відомостей про необхідне щеплення?

9. Чи дають дітям з України зі статусом тимчасового притулку, притулку (azýl) свідоцтво про здобуття дошкільної освіти?

10. Яким чином здійснюється переведення учня з України з 9 класу основної школи до середньої?

11. Що має робити директор, якщо в школі немає місця, але батьки дітей з України хочуть, щоб дитину зарахували?

12. Директор може відмовити зарахувати дитину з України через недостатню кількість місць. Що далі робити законному заступнику дитини?

13. Як школі слід зареєструвати та взяти на облік новозарахованого учня: використання шкільної інформаційної системи для передачі даних до RIS (Регіональна інформаційна система), а також для ведення обліку відвідуваності та класного журналу?

14. Чи є плани щодо створення шкіл, у яких навчання буде вестися українською мовою?

Якщо у вас є додаткові запитання стосовно навчання в Словаччині, не соромтеся звертатися до нас за адресою [email protected].

Запитання: Чи є можливість для українських дітей навчатися у словацьких школах?

Відповідь: Дитячі садки, початкові та середні школи можуть приймати дітей іноземців, які мають дозвіл на проживання в Словацькій республіці та дітей людей, які шукають притулок (azýl), а також дітей словаків, які проживають закордоном. Приймають їх в навчальні заклади на тих самих умовах, що громадян Словаччини (відповідно до § 146 ч. 2 закону номер 245/2008 про виховання та освіту (Закон про освіту) та внесення змін і доповнень до деяких законів (далі тільки "Закон про освіту").

Дитина, яка чекає на отримання статусу тимчасового притулку (dočasné útočiště) або ж має на увазі статус біженця чи особи, що отримала притулок (azyl) протягом останніх трьох місяців, може бути зарахована до навчального закладу. Це рішення буде прийняте директором школи на основі заяви від законного опікуна, згідно з § 146 ч. 4 Закону про освіту.

Дитина, що має статус тимчасового притулку або отримала притулок (azýl) понад три місяці, буде зарахована до навчального закладу за звичайною процедурою на підставі рішення директора школи, яке базується на рекомендаціях законного опікуна.

Директор школи під час зарахування дитини, керується вказівками, які зазначені в інструкції для директорів шкіл під назвою "Помічник для директорів дитячих садків, початкових та середніх шкіл". Інструкція опублікована на сайті Міністерства освіти в розділі Ситуація в Україні (посилання тут).

Враховуючи обставини, рекомендуємо, щоб директор школи діяв негайно, якщо ситуація стосується дітей з України (якщо це дозволяють можливості школи).

Якщо учень, який отримав притулок, тимчасовий притулок або перебуває в очікуванні цих статусів, вирішить подати заяву на вступ до середньої школи відповідно до § 63 Закону про освіту, потрібно дотримуватись інструкцій, що описують процедуру прийому в середні навчальні заклади.

Слід підкреслити, що починаючи з 1 вересня 2025 року, діти, які мають статус тимчасового притулку, зобов'язані навчатися у школах Словаччини.

З: Чи повинні діти з України відвідувати школи в Словаччині, дотримуватися обов'язкового передшкільного навчання та обов'язкового відвідування школи?

В: Зобов'язання щодо передшкільного навчання та обов'язкової шкільної освіти залежать від постійної адреси проживання дитини в Словаччині.

Якщо говорити про українських дітей, які отримали статус притулку (azýl), тимчасового притулку (dočasné utočisko) або чекають на ці статуси, то для них не є обов'язковим виконання вимог щодо передшкільної освіти та обов'язкової шкільної відвідуваності.

Якщо дитина має тимчасовий дозвіл на проживання в Словаччині, це не є підставою для отримання статусу постійного мешканця. Отже, на неї не поширюються відповідні вимоги.

"Обов'язкове передшкільне навчання дитина проходить у призначеному дитячому садку, якщо батьки або опікуни не оберуть інший. Дитина може перебувати в іншому дитячому садку, незалежно від місця постійного проживання, якщо директор обраного садка зарахує дитину" (§ 59 ч. 1 Закону про освіту).

Згідно з § 20 ч. 5 Закону про освіту, учні зобов'язані проходити навчання в початковій школі, яка відповідає їхньому місцю постійного проживання (призначена школа), якщо батьки або опікуни не вирішать вибрати іншу початкову школу. Однак учень має можливість навчатися в альтернативній школі, незалежно від його місця проживання, за умови, що директор цієї школи прийме його на навчання.

З 1 вересня 2025 року діти, які мають статус тимчасового притулку, зобов'язані будуть навчатися у школах Словаччини.

З: Що повинні зробити українці, щоб їхні діти були частиною навчально-виховного процесу у школах?

В: Українські біженці володіють такими правами:

Запитання: Як діяти у випадку, коли дитина приїхала без супроводу своїх батьків або законних опікунів? Наприклад, якщо з дитиною перебуває її брат, сестра чи бабуся з дідусем?

У цьому випадку мова йде про дитину-іноземця, яка перебуває на території Словаччини без супроводу свого законного представника, відповідно до § 146, частини 1, пункту е) Закону про освіту. Заявку на тимчасовий притулок для цієї дитини подає опікун, призначений судом, після чого він має можливість подати заяву на зарахування до навчального закладу згідно з § 30 частини 1 закону номер 480/2002 про надання притулку.

Обов'язково необхідно звернутися до Центрального офісу праці, соціальних справ та родини (Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny), якщо неповнолітній або неповнолітня взагалі немає ніякого супроводу. Іншими словами, якщо діти, які не є громадянами Словаччини й знаходяться на території Словаччини без супроводу одного з батьків або іншої повнолітньої фізичної особи, яка може доглянути за ними -- у такому випадку Словаччина має діяти відповідно до правил.

Орган соціально-правового захисту дітей і соціальної опіки, який дізнається про таку дитину (від міграційної або прикордонної поліції), зобов'язаний:

Центральний офіс праці, соціального захисту та сімейних справ володіє Центрами для дітей і сімей, які надають підтримку цим дітям.

Додаткові відомості доступні за цим посиланням.

З: У який клас початкової або середньої школи можуть зарахувати дитину з України? Які кроки слід вжити?

В: Коли директор навчального закладу приймає на навчання дитину, яка прибула з України, він зобов'язаний діяти відповідно до пункту 146 частини 4 Закону про освіту та повинен:

Згідно із законом, якщо дитина недостатньо володіє словацькою мовою, то її можливо умовно зарахувати до відповідного класу за віком. Причому умовне зарахування не має часових обмежень. Додаткові відомості доступні за цим посиланням.

З 1 січня 2025 року в початкових школах можна створити адаптаційний клас і зі згодою законного представника дитини дитина буде відвідувати такий клас скільки потрібно, але не більше, ніж на один навчальний рік.

Якщо учня прийнято до адаптаційного класу через недостатній рівень володіння словацькою мовою, навчальний процес може здійснюватися з використанням іноземної мови або мови національної меншини. Уроки словацької мови та літератури можуть проводитися за методами, що відповідають навчанням іноземних мов (відповідно до § 29 ч. 14-16 Закону про освіту, зміни якого набирають чинності з 1 січня 2025 року).

З: Які кроки потрібно вжити українським біженцям для того, щоб їхні діти могли потрапити до дитячого садка в Словаччині?

В: Директор дошкільного навчального закладу діє згідно з положеннями § 146 частини 4 Закону про освіту:

З: Де можуть пройти медичний огляд діти з України?

В: У педіатра, що опікується районом, де розташований дитячий садок, до якого ви подали заявку на зарахування дитини. Огляд також може бути проведений іншим педіатром, якщо ви попередньо з ним домовилися.

Лікарі першочергово зосереджуються на огляді пацієнтів з серйозними захворюваннями. У цій ситуації лікар не має обов'язку терміново проводити медичний огляд дитини для її зарахування.

З: Що робити, якщо у довідці від педіатра відсутня інформація про обов'язкове щеплення?

Якщо у довідці відсутня інформація про обов'язкове щеплення, керівник дитячого садка попросить законного представника знову звернутися до лікаря та попросити його доповнити інформацію. Лише після надання повної довідки керівник зможе зарахувати дитину з України до дитячого садка.

Медичні працівники усвідомлюють, що їх обов'язком є перевірка вакцинацій у дітей та зазначення даних про необхідні щеплення у медичній довідці. Наприклад, фрази на кшталт "вакцинації не перевірені" або "вакцинації не перевірені, доступ до паспорта вакцинацій не був наданий" також вважаються частиною інформації про обов'язкові щеплення.

П: Чи отримують діти з України, які мають статус тимчасового притулку, свідоцтво про завершення дошкільної освіти (азýл)?

В: Для цих дітей дошкільна освіта не є обов'язковою, тому свідоцтво про здобуття дошкільної освіти їм не надається.

З: Яким чином здійснюється переведення учня з України з 9 класу основної школи до середньої?

В: У випадку, якщо учень був зарахований до 9 класу основної школи та подав заявку на вступ до середньої школи, процес відбувається за стандартною процедурою, що передбачає проходження вступних іспитів словацькою мовою, відповідно до § 63 Закону про освіту. До заявки на навчання необхідно додати атестати з загальноосвітньої школи, яку учень відвідував в Україні.

Якщо учень дев'ятого класу загальноосвітньої школи не подав заявку на вступ до середньої школи з різних причин або не був зарахований, то відповідно до § 71 ч. 3 Закону про освіту, діють наступні положення: "Учні, які не були прийняті до жодної середньої школи після проходження вступних іспитів, а також ті, хто не подав заяву на навчання після завершення 9 класу і не закінчив обов'язкову шкільну освіту, будуть забезпечені місцевим органом влади. Після консультацій з батьками та директором середньої школи, учень отримає можливість завершити обов'язкову шкільну освіту в середній школі".

З: Які дії повинен вжити директор, якщо школа переповнена, але батьки українських дітей бажають, щоб їхніх дітей прийняли на навчання?

В: Директор зобов'язаний зарахувати дитину, але водночас повинен зважати на обмеження щодо максимальної кількості учнів у класах та цілій школі.

Законодавство у сфері освіти визначає граничну кількість учнів у групах дитячих садків, а також у класах загальноосвітніх і середніх навчальних закладів. Директор має право відмовити у прийомі дитини з України лише у випадку, якщо бракує вільних місць.

Якщо в школі дотримано всіх вимог встановлених нормативно-правовими актами та законами, максимальна кількість учнів у класі може бути збільшена на три учні. Причини збільшення кількості учнів у класах зазначені:

Якщо виникне необхідність створення додаткового класу через зарахування дітей із зон бойових дій, то потрібно звернутися до відповідного органу (RÚVZ).

З 1 січня 2025 року в початкових школах можна створити адаптаційний клас і зі згодою законного представника дитини дитина буде відвідувати такий клас скільки потрібно, але не більше, ніж на один навчальний рік. Якщо учня прийнято до адаптаційного класу через недостатній рівень володіння словацькою мовою, навчальний процес може здійснюватися з використанням іноземної мови або мови національної меншини. Уроки словацької мови та літератури можуть проводитися за методами, що відповідають навчанням іноземних мов (відповідно до § 29 ч. 14-16 Закону про освіту, зміни якого набирають чинності з 1 січня 2025 року).

Питання: Директор навчального закладу може відмовити у зарахуванні дитини з України через брак вільних місць. Які подальші дії слід вжити законному представнику дитини?

В: а) Законний представник може оскаржити рішення директора, який не прийняв учня, процедура є адміністративним процесом.

б) Якщо оскаржити незарахування неможливо, директор та засновник відповідної школи намагаються знайти місце в іншій школі.

Якщо у місцевих навчальних закладах не залишилося вільних місць, слід звернутися до Місцевого органу освіти (RÚŠS). Контактну інформацію можна знайти тут.

Якщо орган встановлює навчальний заклад, в якому повинен здобувати освіту учень, він зобов'язаний відвідувати цю школу.

Ми рекомендуємо директору школи, який не може зарахувати дитину з України, сповістити про це законного представника, місцевий освітній орган (RÚŠS) та муніципальну владу. Після цього освітній орган призначить школу, де учень зможе продовжити навчання.

З: Яким способом навчальний заклад повинен зареєструвати та обліковувати учня, який був зарахований: через шкільну інформаційну систему для передачі даних до RIS (Регіональної інформаційної системи), відзначення відвідування, ведення класного журналу?

В: Реєстрація в інформаційній системі навчального закладу:

Навчальний заклад актуалізує відомості про своїх вихованців і через власну інформаційну платформу передає до Центрального реєстру дані про всіх учнів, які були зараховані до школи.

Навчальний заклад заповнює інформацію про учнів, які були зараховані, відповідно до інструкцій, що детально описують процес реєстрації дітей з України. Ці інструкції та рекомендації можна знайти за наданим посиланням.

Облік особистої картки учня

Кожному зарахованому учневі надається індивідуальний порядковий номер у класному журналі, а також школа веде особисті картки для кожного учня.

Моніторинг відвідування навчального закладу.

Після того, як дитина з України була зарахована до дитячого садка, за її відвідуванням здійснюється спостереження на рівні з іншими вихованцями.

Учень з України зобов'язаний відвідувати навчання після зарахування до навчального закладу. Вчителі на предметах фіксують відсутність учня в класному журналі. Хоча на учнів з тимчасовим притулком до 1 вересня 2025 року не поширюється обов'язок обов'язкового навчання, рекомендується вести облік відсутніх учнів на уроках однаково для всіх учнів. Це необхідно робити, тому що може виникнути потреба надати інформацію про відвідуваність іншим органам.

Якщо учень з України пропускає заняття без обґрунтованої причини, школа вживає заходів згідно з чинним законодавством, так само, як і стосовно інших учнів.

З: Чи планують відкривати школи, де навчання проходить українською мовою?

В: Тепер в Словаччині існує одна приватна школа, де навчання проходить українською мовою. Окрім неї існує Українська школа в евакуації та інші проєкти. Вже майже 90 років учні навчаються в Об'єднаній школі Тараса Шевченка з українською мовою навчання в Пряшеві. Міністерство освіти, науки, досліджень і молоді Словаччини слідкує за ситуацією і публікує інформацію про можливості навчання українською мовою на своєму сайті. Саме міністерство не відкриває школи, а лише обробляє заявки на включення шкіл до списку шкіл у Словаччині (згідно з § 16 закону номер 596/2003 З.з.).

#Тарас Шевченко #Лікар #Instagram #Блог #Українська мова #Бойові дії #Школа #Біженець #Українці #Соціальна мережа #Facebook #Міністерство освіти і науки України #Журнал #Нормативно-правовий акт #Середня школа #Паспорт #Дитячий садок #Telegram (сервіс обміну повідомленнями) #Словаччина #Пряшів #Дитинко. #Словацька мова #Суд #Початкова школа #Словацька #Вакцинація #Педіатрія

Читайте також

Найпопулярніше
Древко на гербі
У бібліотеку Ірландії повернули книгу, яка була втраченя більш ніж 50 років.
Акторку з популярного серіалу "Сексуальне виховання" викликали до суду у справі про сексуальне насильство: деталі ситуації.
Актуальне
Історичні оповіді
"Мертві душі" в університеті: трьох осіб, замішаних у масштабній корупційній схемі в Харкові, постануть перед судом - Новини Весь Харків.
Здобували доходи за рахунок "мертвих душ": у Харкові розпочнеться судовий процес проти працівника університету та його спільників.
Теги