Матір ядерної зброї. Доля Лізи Майтнер, яка стала першою, хто здійснив розщеплення атома, але Нобелівську премію отримав інший дослідник.

Австрійська дослідниця Еліза Майтнер, яку Альберт Ейнштейн охарактеризував як німецьку мадам Кюрі, 49 разів була висунута на Нобелівську премію в галузі хімії та фізики, проте так і не стала лауреаткою цієї престижної нагороди.

Еліза Майтнер з'явилася на світ 17 листопада 1878 року у Відні, ставши третьою з восьми дітей у родині адвоката Філіпа Майтнера та його дружини Гедвіги. Пізніше, під час оформлення документів, паспортистка випадково пропустила цифру 1, внаслідок чого Еліза почала святкувати свій день народження 7 листопада — в один день з видатною науковицею Марією Кюрі. Хоча Майтнер навряд чи поступалася своєю обдарованістю колезі, її доля виявилася менш сприятливою.

Їй пощастило: батьки доклали максимум зусиль, щоб їхні діти, як сини, так і доньки, отримали якісну освіту. Це було нелегко, адже в той час в Австрії існували законодавчі обмеження, які забороняли дівчатам відвідувати середні навчальні заклади та університети. Майбутня фізикиня спочатку закінчила початкову та середню школу, а згодом вирушила на приватні курси, щоб підготуватися до іспиту на атестат зрілості. Батько мріяв, щоб Еліза стала вчителькою французької мови, але її захоплювали природничі науки. Він не заперечував її вибору і підтримував також інші своїх доньок: одна з сестер Елізи стала композиторкою, інша – лікарем, а ще одна присвятила своє життя хімії.

Атестат зрілості Ліза Майтнер отримала аж у 23 роки, після чого стала вивчати фізику і математику на філософському факультеті Віденського імператорсько-королівського університету. Їй пощастило: жінкам дозволили навчатись у цьому навчальному закладі лише за рік до її вступу.

Студентці також поталанило з викладачем фізики -- лекції читав відомий Людвіг Больцман, і він цінував її здібності й заохочував до навчання. 1 лютого 1906 року Майтнер стала однією з чотирьох жінок-докторанток Австрії і єдиною в імперії жінкою із докторським ступенем з фізики.

#Університет #Математика #Природничі науки #Фізика #Хімія #Австрія #Нобелівська премія з фізики #Відень #Французька мова #Німецька мова #Марія Кюрі #Ліза Майтнер #Іспит на атестат зрілості #Нобелівська премія з хімії #Альберт Ейнштейн #Людвіг Больцман

Читайте також

Найпопулярніше
Древко на гербі
У бібліотеку Ірландії повернули книгу, яка була втраченя більш ніж 50 років.
Акторку з популярного серіалу "Сексуальне виховання" викликали до суду у справі про сексуальне насильство: деталі ситуації.
Актуальне
В захопленій Макіївці на Донеччині окупанти запустили новий центр для військової підготовки молоді.
Протягом періоду повномасштабної агресії число вчителів зменшилося майже на 40 тисяч, повідомляє Міністерство освіти і науки.
"Шлях динозаврів": дослідники виявили незвичайні сліди, що мають вік понад 160 мільйонів років (фото)
Теги