Австрійська дослідниця Еліза Майтнер, яку Альберт Ейнштейн охарактеризував як німецьку мадам Кюрі, 49 разів була висунута на Нобелівську премію в галузі хімії та фізики, проте так і не стала лауреаткою цієї престижної нагороди.
Еліза Майтнер з'явилася на світ 17 листопада 1878 року у Відні, ставши третьою з восьми дітей у родині адвоката Філіпа Майтнера та його дружини Гедвіги. Пізніше, під час оформлення документів, паспортистка випадково пропустила цифру 1, внаслідок чого Еліза почала святкувати свій день народження 7 листопада — в один день з видатною науковицею Марією Кюрі. Хоча Майтнер навряд чи поступалася своєю обдарованістю колезі, її доля виявилася менш сприятливою.
Їй пощастило: батьки доклали максимум зусиль, щоб їхні діти, як сини, так і доньки, отримали якісну освіту. Це було нелегко, адже в той час в Австрії існували законодавчі обмеження, які забороняли дівчатам відвідувати середні навчальні заклади та університети. Майбутня фізикиня спочатку закінчила початкову та середню школу, а згодом вирушила на приватні курси, щоб підготуватися до іспиту на атестат зрілості. Батько мріяв, щоб Еліза стала вчителькою французької мови, але її захоплювали природничі науки. Він не заперечував її вибору і підтримував також інші своїх доньок: одна з сестер Елізи стала композиторкою, інша – лікарем, а ще одна присвятила своє життя хімії.
Атестат зрілості Ліза Майтнер отримала аж у 23 роки, після чого стала вивчати фізику і математику на філософському факультеті Віденського імператорсько-королівського університету. Їй пощастило: жінкам дозволили навчатись у цьому навчальному закладі лише за рік до її вступу.
Студентці також поталанило з викладачем фізики -- лекції читав відомий Людвіг Больцман, і він цінував її здібності й заохочував до навчання. 1 лютого 1906 року Майтнер стала однією з чотирьох жінок-докторанток Австрії і єдиною в імперії жінкою із докторським ступенем з фізики.
#Університет #Математика #Природничі науки #Фізика #Хімія #Австрія #Нобелівська премія з фізики #Відень #Французька мова #Німецька мова #Марія Кюрі #Ліза Майтнер #Іспит на атестат зрілості #Нобелівська премія з хімії #Альберт Ейнштейн #Людвіг Больцман