Онкологічні захворювання стають дедалі частішими і складнішими в лікуванні у зв'язку з цілою низкою чинників. Однак нещодавно вчені виявили в нашому тілі "інструкцію", що допомагає клітинам запобігати ризику розвитку раку.
Дослідники з Університету Вюрцбурга в Баварії виявили надважливий механізм, який може мати далекосяжні наслідки для виробництва та регуляції білків у клітинах людини. У центрі їхньої уваги -- модифікація малої РНК, відома як N6-метиладенозин (m6A), хімічний маркер на месенджерній РНК (мРНК), який служить найважливішим регулятором синтезу білка. Це відкриття може прокласти шлях для створення більш ефективних методів лікування раку, пише University of Würzburg.
У Фокус.Технології запустили новий Telegram-канал! Приєднуйтесь, щоб бути в курсі найактуальніших та найзахоплюючих новин з галузі науки!
Білки, які є ключовими компонентами майже всіх біологічних процесів, формуються відповідно до генетичних вказівок, закодованих у мРНК. Дослідження показали, що модифікація m6A виконує роль своєрідного "коментаря" до цих генетичних вказівок, впливаючи на швидкість їх деградації. Зокрема, коли m6A присутня на молекулі мРНК, вона починає швидко розкладатися, як тільки генерується достатня кількість білків. Цей механізм запобігає надмірному виробництву білків, що може негативно вплинути на функціонування клітин.
"Модифікація m6A викликає великий інтерес у науковій спільноті, адже її зміни часто спостерігаються у осіб з порушеннями обміну речовин, а також при ракових захворюваннях і серцевих недугах", -- зазначає Каті Зарнак, біоінформатик, яка брала участь у дослідженні, опублікованому в журналі Molecular Cell. Цей новий шлях виявився швидшим та ефективнішим у порівнянні з раніше вивченими процесами деградації мРНК. Важливо, що ефекти m6A залежать від його конкретного розташування в молекулі. Зокрема, він впливає на мРНК, яка кодує білки, що беруть участь у диференціюванні клітин, визначаючи, чи перетвориться клітина на нервову, м'язову чи епідермальну. Ця висока точність підкреслює важливість m6A у ключових біологічних процесах.
Отримані дані відкривають нові горизонти для фармацевтичних розробок: шляхом регулювання рівня m6A, науковці здатні більш точно контролювати синтез білків. Наприклад, підвищення виробництва певних білків може призводити до бажаних терапевтичних ефектів, тоді як зменшення активності інших білків може бути корисним у лікуванні різних захворювань. Проте залишається складним завданням передбачити, як препарати, які впливають на m6A, будуть взаємодіяти з конкретними мРНК. "Наше дослідження надає можливість глибше розібратися й точніше оцінити, які мРНК є найбільш чутливими до дії цих ліків", -- зазначає Юліан Кеніг, біохімік і один із авторів дослідження.
Наступні кроки вчених будуть пов'язані з вивченням тонкощів того, як рибосоми -- клітинні механізми, що відповідають за синтез білка, розпізнають і взаємодіють з мРНК, модифікованою м6А. Крім того, команда вивчить можливості клінічного застосування, наприклад, як цільова деградація мРНК за допомогою m6A може бути використана для терапевтичних втручань. Це більш глибоке розуміння може призвести до інноваційних методів лікування раку, метаболічних порушень та інших захворювань, при яких порушується регуляція білків, вважають автори.
Раніше видання Фокус повідомляло, що вакцина Abrysvo, розроблена компанією Pfizer, забезпечує захист немовлят від вірусу РСВ. Управління з контролю за продуктами та ліками США (FDA) дало зелене світло цій вакцині, яка розрахована на введення вагітним жінкам з метою захисту їхніх новонароджених дітей від респіраторно-синцитіального вірусу впродовж перших шести місяців життя.
Фокус також повідомляв, що вітаміни, які є важливими для нашого здоров'я, можуть бути пов'язані з ризиком розвитку раку. Дослідження, проведене групою науковців з Південної Кореї, розкриває, які продукти харчування можуть збільшувати ймовірність виникнення злоякісних пухлин.
#Карцинома #Генетика #Метаболізм #Біологія #Біохімія #Медикаментозне лікування #FDA #Білок #Нервова система #Вакцини #Вірус #Хвороба #Вітамін #Клітина (біологія) #Молекула #РНК #Хімічний синтез #Вюрцбурзький університет #Рибосома #Біосинтез білка #Pfizer