Харківська фотошкола та гід по Україні від Louis Vuitton: Як відбулася знакова фотовиставка Paris Photo 2024.

Для свого 27-го видання, фотоподія орендувала залу щойно відреставрованого виставкового центру -- Великого Палацу мистецтв (Le Grand Palais), яку востаннє використовували в 2019 році. Цього року в оновленому просторі взяли участь понад 230, як міжнародних, так і французьких галерей.

Українська фотокультура знайшла своє відображення переважно завдяки творчості Харківської Школи Фотографії та модному фотогіду Louis Vuitton, присвяченому Україні.

Цього року організатори Paris Photo вирішили відзначити століття Сюрреалізму і запросили американського режисера Джима Джармуша для проведення унікальної екскурсії, що викликає провокації та здивування. Більш того, навігація по виставкових просторах була оформлена у вигляді лабіринту. Галереї, які взяли участь у заході, втілили цей сюрреалістичний дух, представляючи незвичайні роботи, зокрема, унікальний проект американської художниці Даян Маєр, де в її серії Berlin з'єднуються вишивка та колаж безпосередньо на фотографіях, а також величезна гобеленова композиція та колаж Ман Рея в галереї Douches. Творчість сучасних фотографів, таких як Каролін Корбассон і Мігель Анхель Торнеро, також підкреслила, наскільки спадщина Андре Бретона, засновника сюрреалізму, продовжує впливати на сучасне мистецтво, виходячи за межі фотографії та здійснюючи сміливі технічні експерименти.

Як пройшла Paris Photo 2024 розповідає NV Life журналістка Марія Самоварова.

У залах мою увагу привернули два масштабних триптихи в стилі "ню". Підійшовши ближче я впізнала обличчя "головного героя" -- Борис Михайлов, ключова постать Харківської школи фотографії, один з найвидатніших майстрів сучасної фотографії. Школа була заснована у 1971 році на основі Харківського обласного фотоклубу, який діяв за такими ж правилами, як і по всьому Радянському Союзу: фотографії мали бути схвалені радянськими пропагандистськими органами й створювалися у стилі соціалістичного реалізму.

Однак усе кардинально змінилося, коли Борис Михайлов, Євген Павлов, Юрій Рупін, Олег Малеваний, Олександр Супрун та Геннадій Тубалєв зібралися на зустріч клубу. Вони заснували автономну групу під назвою "Час", яка назавжди трансформувала правила гри у радянській та сучасній світовій фотографії.

У представлених триптихах Бориса Михайлова на Paris Photo 2024 художник виконує одну з ключових ролей, створюючи кумедні паралелі між біблійними сценами та нашим щоденним життям. Серія "Якби я був німцем" черпає натхнення з особистих спогадів та соціальних трансформацій, які спонукали до нової інтерпретації образу німця після Другої світової війни, його сучасної ролі у пострадянському контексті, а також до пошуку нової національної ідентичності через фотографію, що прагне подолати усталені стереотипи.

Галерея Александри ді Вівейрос також презентувала колекцію робіт Харківської школи на Paris Photo 2024. Зокрема, увагу привертає серія "Кохання" Євгенія Павлова, що ілюструє молодіжне прагнення до емансипації через гротескні сцени. В його творчості концепція приватності розвивається в рамках серії розмальованих фотографій з особистого архіву, де художник досліджує взаємодію між фотографією та живописом.

Серія "Ігри наготи" Романа Пятковки відображає поєднання інтимності та офіційності, перетворюючи образи комуністичних парадів на оголені тіла. Це символізує контроль тоталітарного режиму, а також стійкість прихованої чуттєвості, що існує за закритими дверима.

Нуарні урбани зображення колективу Шило (Сергій Лебединський та Владислав Краснощок) надають романтичного відтінку застиглому харківському пейзажу, контрастуючи з наростаючою соціальною напругою в Україні на початку 2010-х років.

На другому поверсі Великого Палацу Мистецтв розташувалися двадцять три молоді галереї, а також провідні міжнародні видавництва фото книг, такі як Taschen, Polycopies, Harper's та Apers. Серед них особливу увагу привертає простір Louis Vuitton, що пропонує модні фото-гіди по різним містам і країнам. Серед представлених міст, таких як Париж, Афіни, Рим і Нью-Йорк, мені вдалося знайти й один гід, присвячений Україні, створений Романом Новеном і Таньєю Щегловою у співпраці з лакшері брендом.

Їхній дует, Synchrodogs, живе в Івано-Франківську і захоплюється дослідженням українських Карпат. Подорожуючи на мотоциклі, вони створюють роботи, які пропонують новий погляд на взаємозв'язок між людиною та природою. Через пейзажі, танці та перформанси вони критикують вирубку лісів і привертають увагу до критичного становища видів, яким загрожує зникнення. Ці митці, які бачать життя як Одіссею, подорожують по всьому світові, проте саме в Карпатах вони відчувають себе удома. Їхні роботи -- поєднання документальної фотографії та більш концептуального підходу -- вже прийшлися до вподоби впливовим модним журналам і незалежним музичним лейблам.

Натхненна мандрівним духом бренду Louis Vuitton, колекція Fashion Eye пропонує унікальний погляд на різні міста, регіони та країни через об'єктиви fashion-фотографів, як аматорів, так і професіоналів. Кожен випуск цієї серії містить велику підбірку фотографій у великому форматі, біографічні дані та інтерв'ю з фотографами або критичні есе. Після City Guides та Travel Books від Louis Vuitton, ця третя колекція зосереджується на подорожній фотографії, досліджуючи її через призму моди.

#Франція #Журналіст #Україна #Радянський Союз #Реклама #Школа #Харків #Берлін #Івано-Франківськ #Фотографія #Північна та Південна Америка #Нью-Йорк #Німці #Рим #Експеримент #Louis Vuitton #Колаж #Сюрреалізм #Пейзажний живопис #Соціалістичний реалізм #Андре Бретон #Джим Джармуш #Триптих #Довга галерея #Лабіринт #Сучасне мистецтво #Карпатські гори #Фотограф #Стереотип (поліграфія) #Сумки #Емансипація #Гротеск #Париж #Афіни

Читайте також

Найпопулярніше
Древко на гербі
У бібліотеку Ірландії повернули книгу, яка була втраченя більш ніж 50 років.
Акторку з популярного серіалу "Сексуальне виховання" викликали до суду у справі про сексуальне насильство: деталі ситуації.
Актуальне
В захопленій Макіївці на Донеччині окупанти запустили новий центр для військової підготовки молоді.
Протягом періоду повномасштабної агресії число вчителів зменшилося майже на 40 тисяч, повідомляє Міністерство освіти і науки.
"Шлях динозаврів": дослідники виявили незвичайні сліди, що мають вік понад 160 мільйонів років (фото)
Теги