Невершене будівництво в Чабанах не раз ставало предметом уваги правоохоронних органів.
У той час як у прифронтових регіонах України активно зводять підземні школи в умовах війни, у селищі Чабани, що розташоване поблизу Києва, за два десятки років мирного часу так і не вдалося завершити будівництво навчального закладу. Незважаючи на численні виділення бюджетних коштів різних рівнів, вже готову "коробку" так і не довели до завершення. Наразі цей об'єкт став предметом нової кримінальної справи.
"Телеграф" досліджував причини, чому цей швидко розвиваючийся населений пункт досі не має власного навчального закладу.
Селище Чабани - це майже околиця Києва, тут за останні роки побудували не один висотний житловий комплекс, відповідно зросла кількість як дорослих, так й дітей. Втім у населеному пункті ніколи не було власної школи, тож на навчання хлопці та дівчата змушені добиратися до сусідніх сіл або навіть столиці. Спроби побудувати власний навчальний заклад робились з кінця 90-х, але успішними їх назвати не можна, адже все, що тоді вдалось зробити - облаштувати фундамент.
Для будівництва школи було виділено 4 гектари землі з фондів державного підприємства "Дослідне господарство "Чабани" ННЦ "Інститут землеробства НААН", - зазначила Надія Буніс, колишня депутатка Чабанівської селищної ради, нагадавши про хронологію подій. - Пізніше площу ділянки зменшили до 3,6 гектара, а потім до 3,2 гектара – це сталося під час каденції селищного голови Анатолія Загорулька (2010-2015 рр.). Я тоді питала його, куди поділася залишкова частина землі та де планується будівництво шкільного стадіону. Незабаром виникла серйозна проблема з під'їздом до навчального закладу, адже його вирішили розширити за рахунок приватних земель. В результаті дорогу все ж було облаштовано, встановлено огорожу та найнято охорону.
Співрозмовниця зазначає, що проект об'єкта неодноразово піддавався доопрацюванню та вдосконаленню. Водночас, ставки постійно збільшувалися.
- У 2013 році державна фінансова служба проводила аудит витрат на будівництво, - продовжила свою розповідь Надія. - Тоді з'ясувалося, що для проекту були закуплені плити, які вже мали попереднє використання. Більше того, вони протягом багатьох років залишалися під відкритим небом, а фундамент оброс деревами. Згодом, коли у 2015 році селищним головою Чабанівки став Олександр Киризлієв, він вирішив реалізувати ідею створення басейну в школі. Тож проєктно-кошторисну документацію переглянули, що призвело до зростання витрат.
За даними сайту закупівель Prozzoro у 2016 року Чабанівська селищна рада оголосила тендер на нове будівництво школи на 108,9 млн гривень. Неочікувано під час торгів ціна впала до 85 млн гривень та й вона виявилась, за інформацією видання "Наші гроші", завищеною. Адже на той момент за розрахунками Мінрегіонбуду вартість будівництва школи на 720 учнів, мала бути на рівні 50,3 млн гривень.
Однак влада уклала угоду з переможцем торгів - ТОВ "Будівельна країна "Вакан" зі статутним капіталом у 1000 гривень (за останні роки, за даними Опендатабот, він зріс до 300 тис. гривень - Авт.), що почало виконання робіт, але тривали вони недовго. Цьому посприяла громадська організація "Центр протидії корупції", яка тендер оскаржила, заручившись висновками Державної аудиторської служби. У документі була засвідчена невідповідність пропозиції від "Вакана" вимогам тендерної документації. Відповідно, Чабанівська селищна рада не мала б укладати з фірмою угоду, але зробила це. Всі зібрані дані активісти виклали у звернені до правоохоронців, що стало підставою для відкриття 23 лютого 2017 року кримінального провадження за ч. 1 ст. 364 КК України ("зловживання владою або службовим становищем").
Поки розслідування ще тривало влада оголосила... черговий тендер. Тепер вже на суму 172,1 млн гривень. Й знов два учасники тендера пропонували зі старту нижчі ціни, а перемогло ТОВ "Будівельна компанія "Форум", яке зобов'язалось побудувати школу за суму, меншу на 15 млн гривень, тобто за 157,1 млн гривень. За наступні роки фірма виконала значний обсяг робіт, майбутня школа отримала не тільки стіни, а й покрівлю, були встановлені вікна та двері, пофарбований фасад. За це "Форум" мав отримати 91,5 млн гривень (принаймні така сума зазначена у звіті про виконання договору про закупівлю, датованому 13 січня 2022 року).
Будівництво навчального закладу періодично потрапляло в новини та використовувалося посадовцями для піар-акцій. Наприклад, у 2019 році делегація з Києво-Святошинської районної державної адміністрації та ради відвідала Чабани, де вони взяли участь у фінансуванні проекту (було зазначено, що райбюджет покриє 40% витрат на будівництво), а також Київська обласна державна адміністрація. Представники делегації висловили своє враження від масштабів і якості виконаних робіт, сподіваючись, що школа вже цього року відкриє свої двері для учнів. 21 жовтня 2020 року селищний голова Чабанів представив зворушливий відео-репортаж, в якому повідомлялося про завершення будівництва шкільного довгобуду, і що незабаром до навчального закладу запросять учнів. Хоча на відео будівля виглядала готовою до експлуатації, фактично вона так і не запрацювала ані в тому році, ані пізніше.
На наступні півтора року згадки про школу зникають з публічного простору. "Склейка" - й оголошення 14 лютого 2022 року нового, вже третього тендеру на будівництво школи у Чабанах. Цього разу на 155,6 млн гривень. Тобто на майже таку суму як і п'ять років тому. Новий виток будівництва селищна влада вочевидь планувала виконати за бюджетний кошт, адже за повідомленням пресслужби Київської обласної держадміністрації проєкт включили до програми "Велике будівництво". Але її, як й проведення торгів, поставило на стоп повномасштабне вторгнення.
У жовтні 2022 року підрозділ Державної аудиторської служби здійснив перевірку закупівельних процедур, які проводила Чабанівська селищна рада у компанії ТОВ "Форум". Загалом контроль охопив 2,4 мільйона гривень з коштів спеціального фонду державного бюджету та 35,3 мільйона гривень з місцевого бюджету. Як зазначається в ухвалі Києво-Святошинського суду, "внаслідок перевірки було виявлено, що фактично мають місце порушення законодавства, а саме завищення вартості та обсягу виконаних ремонтно-будівельних робіт. Це призвело до фінансових втрат місцевого бюджету Чабанівської селищної ради на суму 12 981 701 гривень." Аналіз отриманих даних показує, що посадові особи Чабанівської селищної ради та представники ТОВ "Будівельна компанія "ФОРУМ" порушили норми Закону України "Про публічні закупівлі" та умисно завищили вартість і обсяг виконаних робіт з метою особистої вигоди.
При цьому Фастівське райуправління поліції на початку 2023 року проводило розслідування оборудок на будівництві школи у Чабанах. Цього разу за ч. 1 та 3 ст. 191 КК України ("привласнення чи розтрата чужого майна, яке було ввірене особі чи перебувало в її віданні, вчинене повторно або за попередньою змовою групою осіб"). Й цю справу об'єднали ще з одною, порушеною на основі результатів аудиторської перевірки. На той момент один з фігурантів - селищний голова Олександр Киризлієв - вже перебував за межами країни, адже втік ще на початку повномасштабного вторгнення до Москви.
Восени 2023 року на сайті Чабанівської селищної ради місцеві мешканці розмістили петицію з проханням передбачити кошти на добудову школи на наступний рік. У відповідь посадовці повідомили, що проєкт будівництва школи потребує коригування (знову?!) та проведення експертизи. "Після проходження даних обов'язкових стадій реалізації проєкту, питання виділення коштів буде розглядатись як першочергове, з залученням всіх можливих варіантів фінансування. Наголошуємо, що ми розуміємо стурбованість батьків дітей громади та прагнемо забезпечити надання якісних освітніх послуг", - зазначено в повідомленні.
Та з'ясувати, чи вживались заплановані кроки, й загалом в якому ж стані перебуває будівля й скільки коштів на неї було витрачено, а скільки ще потрібно, щоб запустити її в експлуатацію, в Чабанівській селищній раді повідомляти на запит "Телеграфу" не стали. Так само, як й не змогли чи не захотіли повідомити, а скільки ж дітей шкільного віку змушені їздити до інших населених пунктів, щоб навчатися. Обґрунтування у владних кабінетах видали залізобетонне: матеріали щодо будівництва багатостраждальної школи у селищній раді вилучили в рамках згаданого вище кримінального провадження. До того ж існує таємниця слідства, тож жодної інформації за темою посадовці оприлюднювати не готові.
Ситуацію не змогли прояснити ані в Київській обласній військовій адміністрації, оскільки вони заявили, що не брали участі в проєкті і не мають відомостей про фінансування, виділене у 2022 році. Проте варто згадати, що саме ця адміністрація раніше на своєму веб-сайті інформувала про наміри завершити будівництво школи в Чабанах, а також ще чотирьох навчальних закладів.
Також не допомогли з'ясувати подробиці кримінальних проваджень й в органах прокуратури. Хіба що у Києво-Святошинській прокуратурі повідомили у відповідь на запит "Телеграфу", що справа 2017-го року, в якій фігурувала школа, була закрита за рік. Підстава п.2 ч.1 ст. 284 КК України, тобто була "встановлена відсутність в діянні складу кримінального правопорушення".
Справу 2023 року все ще розслідують правоохоронні органи, про що повідомили в Фастівській окружній прокуратурі. Вони підкреслили, що на даний момент нікому не було висунуто підозри в рамках цього розслідування. Крім того, у відповіді зазначається, що немає жодних даних про внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань (ЄРДР) за результатами перевірок будівництва школи в Чабанах.
На даний момент ситуація зі школою в Чабанах виглядає вкрай тривожно. Постійна зміна підрядників, коливання цін, та підозри у корупційних діях з боку місцевих чиновників і будівельників викликають занепокоєння. Тим часом, правоохоронні органи та обласна влада не демонструють жодних суттєвих результатів або висновків. Колишній голова селища, а також його наступниця — в.о. селищна голова Олена Соболєва — згідно з інформацією від місцевих жителів, уникли спілкування з громадою щодо шкільних питань. Ця проблема не обмежується лише будівництвом освітнього закладу; поліція також проводить розслідування можливих зловживань з бюджетними коштами, які могли бути скоєні посадовими особами Чабанівської селищної ради під час кількох закупівель. Зокрема, йдеться про можливу корупцію у розмірі 10% від вартості кожної угоди, що стосується капітального ремонту доріг у Чабанах та селі Новосілки, яке входить до складу територіальної громади, а також впровадження місцевої автоматизованої системи централізованого оповіщення населення та встановлення світлофорів.
Цікаво, що в рішенні Святошинського районного суду Києва зазначається, що злочинна схема функціонувала за підтримки секретаря Чабанівської селищної ради. Після втечі Олександра Киризлієва вона почала виконувати обов'язки голови ради, отримуючи від нього незаконні вказівки та передаючи їх тендерному комітету та учасникам закупівель.
Звичайно, остаточні рішення в цій ситуації повинні приймати відповідні інстанції. Простих громадян, окрім ще не зовсім зрозумілої можливості покарання чиновників за зловживання владою та фінансові махінації з бюджетом, турбує, чи нарешті Чабани отримають нову школу. Адже роки експлуатації вже існуючої будівлі викликають у деяких місцевих жителів серйозні сумніви.
Школа, як я вже згадувала, була зведена з використанням не нових матеріалів — плит, які вже були в експлуатації, — зазначає Надія Буніс. — Для будівництва була придбана недорога цегла. Коли після перерви роботи відновили, використали старий фундамент, який залишався без належного догляду протягом багатьох років. Експертизу не провели. Ті порушення, які стали основою кримінальних справ, так і не отримали належного розслідування.
- Це будівництво то починали, то знову заморожували, гроші кудись зникали, натомість школа в Чабанах так й не з'явилась. Але наразі без навчального закладу у селищі критично погано, - говорить Світлана - одна з мешканок Чабанівської територіальної громади, до якої також входить село Новосілки. - Найближчий навчальний заклад - Новосілківський ліцей "Ерудит", який розрахований на 600-700 дітей, але в ньому вчиться більше ніж 1300 (за даними інформаційної системи управління освітою, спроможність ліцею 784 учні, а фактично відвідують - 1263 - Авт.). Через це класи переповнені, діти навчаються у дві зміни. Й, як ми бачимо, ситуація навряд чи зміниться найближчим часом. Ми вже не знаємо, куди звертатись, щоб звернули увагу на цю проблему й посприяли добудові школи.
#Росія #Київ #Поліція. #Бюджет #Організація громади #Ліцей #Москва #Капітал (економіка) #Телеграф #Українська гривня #Прокуратура #Запрошення до участі в тендері #Кримінальний кодекс України #Кримінальне судочинство #Гектар #Басейн річки #Центр протидії корупції #Новосілки (Києво-Святошинський район) #Класифікація населених пунктів Росії #Наші гроші з Денисом Бігусом #Депутат (законодавець) #Експертиза #Капітальний ремонт #Єдиний реєстр досудових розслідувань #Офіційний