Професор Олександр Костюк висловив тривогу щодо потенційної катастрофи, яка може загрожувати українській освітній системі та державі в цілому. Він зазначив, що дедалі більше молодих людей обирають навчання за кордоном, що вимагає від уряду запровадження ефективних заходів для заохочення студентів залишатися в Україні для отримання вищої освіти.
Костюк поділився цими відомостями на своїй сторінці у Facebook. Він зазначив, що Україна займає четверту позицію у світі за кількістю іноземних студентів-першокурсників у вищих навчальних закладах Європейського Союзу. Також він підкреслив, що ця тенденція зростання спостерігається з 2017 року.
"Професор зазначає, що українські студенти, як новачки в університетах Європейського Союзу, за кількістю поступалися лише студентам з країн з набагато більшим населенням, таких як Китай, США та Індія. Ідеться не про 2024 рік, тобто в умовах великої війни, а про 2017 рік, коли 16 248 українців почали своє навчання в європейських університетах."
"Європа виступає де-факто отримувачем талантів, які залишають Україну. Чи не усвідомлював український уряд цієї ситуації, чи, усвідомлюючи, не вживав адекватних заходів для створення стимулів, які б спонукали молодь залишатися в Україні для навчання? Слід зазначити, що держава є найбільшим власником університетів в країні", - зазначає він.
Автор підкреслює, що в Австрії кількість українських першокурсників зросла з 6600 у 2023 році до 8500 у 2024. Тим часом у Польщі у 2023 році до навчання вступило близько 20 тисяч українських абітурієнтів. Це число перевищує загальну кількість українських студентів-першокурсників у європейських університетах у 2017 році.
На думку Костюка, Україна зможе стати безумовним лідером в міжнародному контексті завдяки експорту своїх талантів до університетів Європейського Союзу. Проте ці таланти є також важливими для нашої країни, адже Європа усвідомлює, що найбільшим багатством України є її молодь.
"Якщо відкоригувати загальною чисельністю населення в країнах чисельність студентів-першокурсників з різних країн в університетах ЄС, то Україна буде беззаперечним лідером у світі щодо експорту своїх талантів до університетів країн ЄС, що звісно, не може не турбувати, бо ці таланти і до 2022 року, і зараз, і у майбутньому потрібні власне самій Україні. Європа добре розуміє, який скарб України є найбільш коштовним - не надра України, а її діти", - зазначає професор.
Він підкреслює, що проблема з утриманням талантів в Україні існувала ще у 2017 році. А Європа отримувала і продовжує мати переваги від залучення українських талантів до своєї системи вищої освіти.
Раніше OBOZ.UA розповідав, скільки українських вступників за кордоном складають НМТ-2025.
#Університет #Європа #Вища освіта #Україна #Уряд України #Польща #Експорт #Українці #Facebook #Вищий навчальний заклад #Держава (політичний устрій) #Європейський Союз #Абітурієнт #Австрія #Індія #Китай (регіон)