
УНІАН ділиться своїми думками щодо нової спроби адаптувати відому відеогру для великого екрану.
3 квітня 2025 року в Україні відбулася прем'єра пригодницької комедії "Minecraft: Фільм", що створена на основі популярної відеогри жанру "пісочниця". Які враження залишила ця новинка за участю Джейсона Момоа та Джека Блека в головних ролях, дізнайтеся в нашому огляді на УНІАН.
Протягом багатьох років кіностудії намагаються адаптувати популярні відеоігри для великих екранів. Іноді це приносить успіх, як у випадку з серіалами "Останні з нас" та "Фолаут", але іноді результат буває зовсім невдалим, як, наприклад, у "Бордерлендз". Тому, коли з'явилася новина про кіноадаптацію гри Minecraft, реакція публіки була досить скептичною.
Відеогра Minecraft в жанрі "пісочниця" вперше була випущена Mojang Studios у 2011 році, втім вона дуже швидко захопила серця креативних гравців та здобула статус культової. Гра має мінімалістичний кубічний дизайн та дозволяє гравцям будувати власний тривимірний світ з блоків-кубів, максимально задіяючи свою уяву. При цьому перед гравцями не ставляться якісь конкретні цілі, натомість вони мають безліч можливостей для креативу - і хоча дослівно назва Minecraft перекладається як "шахтарське ремесло", також вдалим є пояснення завдяки розділенню її на складові "майнити" і "крафтити", тобто "добувати" і "майструвати".
Ігровий світ Minecraft населяють так звані "моби" - тварини та різні фантастичні істоти. Деякі з них є цілком мирними і не несуть жодної загрози, натомість інші можуть атакувати персонажа або псувати його творіння. Останніх можна знищити, отримавши взамін незвичайні матеріали чи предмети.
Загалом світ Minecraft є надзвичайно насиченим та багатогранним, тож з самого початку критики і глядачі задавалися питанням, як з усього цього вдасться створити фільм. По факту, люди приходять у цю гру скоріше щоб "потусити" і провести свій час так, як вони не можуть в реальному світі, і все це не має якогось конкретного сценарію. Ще більше питань викликало те, чи буде фільм цікавий тим, хто жодного разу не грав у гру (як, власне, авторка цього огляду, яка знала про гру виключно завдяки бородатому мему "коли попросив у діда "Майнкрафт", але отримав "Майнкампф").
На початку стрічки глядачі знайомляться зі Стівом — центральним персонажем всесвіту Minecraft, за якого грають користувачі. У фільмі його представляють як чоловіка середнього віку, який у дитинстві був захоплений видобутком корисних копалин, але нині застряг у рутині повсякденного життя. Його робота не приносить задоволення, у нього немає родини, і загалом він відчуває відсутність щастя. Все змінюється, коли він згадує про стару шахту, яка колись привертала його увагу — він повертається до неї і виявляє портал у "Верхній світ", основний вимір гри. Стів вирішує залишитися в цьому новому світі та створити власний, і, нарешті, відчуває щастя. Але його спокій порушує зла владарка підземного світу "Незер" на ім'я Малгоша, яка має намір знищити все, що стало йому дорогим.
Стів намагається захистити магічний артефакт від злочинниці, яка прагне використати його для здійснення своїх зловісних намірів. Проте незабаром артефакт потрапляє до рук чотирьох невдах, які, як і сам Стів, переживають труднощі у своєму повсякденному житті. Згодом усі вони опиняються в "Верхньому світі".
Серед персонажів – ексцентричний власник відеоігрового салону Ґаррет "Сміттяр" Ґаррісон, який колись, близько 30 років тому, був справжньою іконою для геймерської спільноти, але тепер опинився в самотності та під загрозою втрати свого бізнесу. Доля зводить його з молодим хлопцем Генрі, який щойно переїхав до цього містечка разом зі своєю старшою сестрою Наталі – розумною та креативною дівчиною, змушеною дорослішати занадто рано після втрати матері. Також в цій історії фігурує жінка на ім'я Дон – рієлторка, що допомагає Наталі з переїздом, але змушена поєднувати цю роботу з кількома дивними підробітками, аби звести кінці з кінцями.
Усі п'ятеро персонажів є абсолютно непохожими і на початку їм важко знайти спільну мову. Проте їх об'єднує відчуття незадоволеності своїм існуванням, самотність та почуття інакшості. Але для того, щоб врятувати "Верхній світ" і повернутися додому, їм потрібно згуртуватися, налагодити комунікацію і врешті-решт реалізувати свій потенціал.
До речі, наприкінці титрів після фільму є коротка додаткова сцена, але якщо ви вирішите піти раніше, нічого страшного не трапиться.
У фільмі роль Стіва, від імені якого розгортається сюжет, виконує комік і музикант Джек Блек, який здобув популярність завдяки підлітковій музичній комедії "Школа року" (2003) та пригодницькій фентезі-сазі "Джуманджі" (2017, 2019). Цей персонаж являє собою милий і пухкенький добряка, котрий час від часу вміло іронізує над собою і намагається дати поради іншим героям.
Але справжньою зіркою у фільмі став Джейсон Момоа, який втілив образ Ґаррета "Сміттяра" Ґаррісона - здоровенної вічної дитини в рожевій шкіряній куртці та на червоному маслкарів, що наліво і направо сипле мотиваційними цитатами рівня соцмереж. Свого часу Момоа прославився завдяки ролі кхала Дрого у першому сезоні серіалу "Гра престолів" (2011), а потім закріпив успіх завдяки хітовим франшизам "Аквамен" (2018, 2023) та "Форсаж" (2023). Цього разу Момоа знову довів, що йому чудово вдаються яскраві ролі, де можна добряче подуркувати (щось схоже він вже робив в "Країні снів" 2022 року). Загалом, акторський тандем "Момоа-Блек" видався доволі вдалим.
Одночасно роль Наталі виконала Еммі Маєрс, відома з серіалу "Венздей", а Генрі зіграв Себастьян Гансен, відомий за проектом "Судити по совісті" та серіалом "Історія Лізі". Дон дістався Даніелю Бруксу, який прославився в серіях "Помаранчевий - хіт сезону" та "Миротворець". Проте ці персонажі явно виглядали тьмяно на фоні двох основних акторів.
Окрім того, у фільмі можна побачити одну з другорядних ролей, яку виконала вже культова Дженніфер Кулідж. Шанувальники мами Стіфлера з "Американського пирога" та Тані з "Білого лотоса" будуть в захваті.
Американський режисер Джаред Гесс, який здобув популярність завдяки своєму першому фільму - незвичайній підлітковій комедії "Наполеон Динаміт" 2004 року, зняв нову стрічку. Цей фільм розповідає про незграбного самотнього учня, який намагається знайти своє місце в житті, що, в певному сенсі, можна порівняти з тематикою "Майнкрафта".
З моменту свого останнього проекту Гесс створив декілька нестандартних комедій, серед яких "Суперначо" (2006) за участю Джека Блека та анімаційний фільм "Одноріжка Тельма" (2024). Також він працював над низкою телевізійних шоу, зокрема "Остання людина на Землі" і "Творити історію". Його творчість викликала змішані відгуки: деякі роботи отримали позитивні оцінки, тоді як інші, здавалося, не знайшли розуміння ані у критиків, ані у глядачів.
Більшість своїх проектів режисер реалізував у співпраці зі своєю дружиною, сценаристом Джерушею Гесс. Проте "Minecraft" є однією з небагатьох робіт, в якій він працював самостійно, без її участі.
Враховуючи доволі специфічну фільмографію Гесса, у частини глядачів виникали сумніви, чи зможе він зняти зрозуміле кіно для широкої сімейної аудиторії. Втім, можливо, саме його ексцентричне бачення зуміло вдихнути в цей безглуздий фільм життя.
Перші думки критиків щодо фільму виявилися неоднозначними. На даний момент його рейтинг на IMDb складає 6,2 з 10, тоді як на Rotten Tomatoes він отримав 52% схвалення від професіоналів. Крім того, на Metacritic експерти оцінили стрічку в 47 балів зі 100, що вказує на "змішані або посередні відгуки".
З самого початку слід зазначити, що ми не претендуємо на роль серйозного критика, який аналізує шанси фільму на здобуття "Оскара" чи шукає глибокі смисли в його сюжеті. Наша мета – подивитися на стрічку з точки зору звичайного глядача, який прагне відволіктися і підняти собі настрій у ці нелегкі часи.
Таким чином, незважаючи на всі сумніви, "Minecraft: Фільм" став цілком вдалою пригодницькою комедією, яка подарує глядачам порцію позитиву і радості. Фільм відзначається яскравою візуалізацією, а його головні герої вирізняються харизмою.
Цей текст досить легкий для сприйняття, незважаючи на складний, багатошаровий світ оригінальної гри. Більш того, навіть ті, хто не має жодного уявлення про гру, можуть легко слідкувати за сюжетом, адже вся необхідна інформація подається під час дії.
Гумор у стрічці майстерно грає на межі крінжу — він може здаватися безглуздим, але не доходить до вульгарності. Багато жартів, хоч і містять дорослі підтексти, все ж можуть викликати сміх у дітей (просто справжнє їхнє значення вони зрозуміють лише років через 15-20).
Окремо варто підкреслити популярну в наш час естетику 1980-х, в якій створено цей фільм (хоча сама гра з'явилася на світ лише в 2011 році). Яскраві костюми, стильні аксесуари та унікальні декорації, а також 8-бітні мелодії та хіти епохи – все це створює неповторний атмосферний фон.
В загальному, якщо ви є шанувальником фільмів у дусі "Джуманджі" і вам до вподоби комедійний стиль Джейсона Момоа, можете сміливо вирушати в кіно. Півтори години відволікання від суворих реалій життя вам забезпечені.
Деталі про нові релізи цього тижня в кінотеатрах шукайте в нашому спеціальному огляді. Крім того, не пропустіть нашу підбірку найяскравіших серіалів, які вийшли в квітні 2025 року.
#Україна #Директор #Комедія #Пригодницький фільм #Дизайн #Північна та Південна Америка #Бізнес #Кінофільм #Відеогра #Серце #Миротворець #Українське незалежне інформаційне агентство #3D комп'ютерна графіка #Артефакт #Абсурд. #Дистрибуція фільмів #Телевізійні серіали #Джейсон Момоа #Minecraft #Джек Блек #Mojang #Гра в пісочниці #Геймер #Ремесло #Еммі #IMDb #Аквамен #Metacritic #Наполеон!