Україні варто переосмислити підхід до вищої освіти і адаптувати його до сучасних вимог. Діти мають бачити у навчанні користь і перспективи для свого майбутнього. Нині випускники під час вступу до університету часто обирають "кота в мішку", не розуміючи, що чекає їх у професії.
Цю думку висловила українська освітянка Людмила Булигіна, яка до вересня 2024 року обіймала посаду викладачки інформатики в Політехнічному ліцеї, в інтерв'ю для засобів масової інформації. Вона зазначила, що в Україні батьки часто тиснуть на своїх дітей, щоб ті вступали до вищих навчальних закладів, навіть якщо це не відповідає їхнім справжнім бажанням чи талантам.
Випускники мають робити вибір озразу після школи, однак не усі до цього готові.
"Відмінний студент - це особа, якій вже виповнилося принаймні 22 роки. Вона має досвід роботи кур'єром і усвідомлює, що прагне розвиватися далі. Ця людина вже ознайомилася з якостями як поганого, так і хорошого менеджменту, тому знає, в якому напрямку рухатися. Наразі багато молодих людей обирають професії, не розуміючи, чим насправді їм доведеться займатися в майбутньому", - зазначила Булигіна.
Вчителька привела в приклад Швейцарію, де існує обмежена кількість університетів, і тривале навчання обирають лише найамбіційніші студенти, яких зовсім небагато.
По завершенні 9 класу більшість учнів віддає перевагу професійно-технічній освіті замість навчання в університетах. Це дає їм можливість швидше здобути спеціальність і почати заробляти гроші.
"Дуже важливо, щоб діти мали чітке уявлення про свій професійний вибір і усвідомлювали причини, чому обирають ту чи іншу спеціальність, а не просто вступали до університету через його популярність або назву програми. Наприклад, у сфері кібербезпеки. Студент, який отримав високі бали і зарахований на цю спеціальність, може виявитися не в змозі пояснити, чому вирішив її обрати", - відзначила Булигіна.
За її словами, у школах в Європі проводять більше практичних занять для учнів, які можуть допомогти їм у виборі професії. Наприклад, екскурсії у пожежні частини чи у кафе, щоб вчитися готувати.
Як повідомляло видання OBOZ.UA, Михайло Винницький, заступник міністра освіти і науки, висловив думку про необхідність підвищення вартості навчання в українських університетах. Він зазначив, що вартість освіти за кордоном починається з 3 тисяч євро (більше 132 тисяч гривень). За його словами, якісна освіта повинна мати відповідну цінову категорію.
#Університет #Європа #Учитель #Вища освіта #Заклад вищої освіти #Українська мова #Міністерство освіти і науки України #Швейцарія #Абітурієнт #Українська гривня #Комп'ютерні науки #Євро #Екскурсія