Новий президент США Дональд Трамп ще до своєї інавгурації висловив намір перетворити Канаду на 51-й штат. Багато людей сприйняли цю заяву як невдалий жарт, але хто знає, можливо, це має серйозні підстави. Трамп навіть опублікував спеціальну карту на цю тему. У матеріалі OBOZ.UA ми розглянемо, наскільки реалістичним є цей амбіційний геополітичний проект і які виклики можуть виникнути для Америки в процесі його реалізації.
"Коштовність" у вінці Британської співдружності.
Відразу слід зазначити, що Канада - це не просто сама по собі держава, а один із найбільших членів Британської співдружності націй. Це конституційна монархія, у них формально глава держави - король Великої Британії. Нині - монарх Чальз III.
"У нас офіційні губернатори - від Великої Британії. На канадських доларах - британські монархи, на вулицях та в офісах - портрети королеви Єлизавети II. Народ ставиться до цього з повагою, і, якщо що, Трампу доведеться дуже багато говорити з Британією", - розповідає OBOZ.UA харків'янин Євген Колотов, який ось уже два роки мешкає у провінції Саскачеван (центральний регіон Канади).
Він вважає, що спроба Сполучених Штатів захопити та інтегрувати Канаду викликатиме таке здивування у Великої Британії і призведе до міжнародного скандалу, що обурення Данії з приводу амбіцій Дональда Трампа щодо Гренландії виглядатиме зовсім незначним, порівняно з цим.
Проте, в Канаді думка громадян має надзвичайне значення, і якщо населення вирішить стати частиною Сполучених Штатів, жодна сила британської корони не зможе цьому завадити. Але наскільки насправді канадці прагнуть такого розвитку ситуації?
Переваги "канадського соціалізму"
У Канаді вже тривалий час існує свого роду "канадський соціалізм", який не поступається скандинавським моделям економіки та соціального забезпечення, що функціонують у Швеції, Норвегії, Ісландії, Данії та Фінляндії. Хоча податки тут високі, країна має надзвичайно розвинену систему соціального захисту.
"Охорона здоров'я в Канаді повністю державна, тобто безплатна, а у США все на приватних страховках. Це що, після об'єднання безплатна медицина має зникнути? Не думаю, що на це в Канаді хтось погодиться. Таких ініціаторів повісять за причинні місця на першому ж ліхтарному стовпі", - каже OBOZ.UA Дмитро, громадянин Канади, який народився у Макіївці, навчався у Queen's University у провінції Онтаріо, а зараз працює у Сан-Дієго в одній із каліфорнійських компаній із виробництва напівпровідників.
Навіть у повсякденному житті звичайні канадці не проявляють великого інтересу до Сполучених Штатів.
"Між моїм місцем проживання та кордоном зі США всього сорок кілометрів. Я запитав місцевих, чи часто вони відвідують цю територію. У відповідь почули: 'Там немає нічого цікавого, нам це не потрібно'. Це добре ілюструє, наскільки їх насправді цікавлять Сполучені Штати", - ділиться думками Євген Колотов.
За його словами, канадців досить сильно напружує рівень злочинності в США - показник убивств, наприклад, там утричі вищий. І не подобається, що у Штатах можна вільно носити зброю.
Французький фактор і китайський вплив
Незрозуміло чому, але Дональд Трамп мріє про входження Канади до складу США одним-єдиним штатом. Мабуть, вважаючи свого північного сусіда унітарною державою. Для людини, яка нещодавно назвала Іспанію членом БРІКС, таку помилку можна пробачити, проте Канада складається із 10 провінцій і 3 територій. Це офіційно.
Неофіційно Канаду можна поділити на п'ять повністю відмінних регіонів: північні території, центральна частина країни (сільськогосподарський район), Онтаріо (де розташовані столиця та найбільші міста), Квебек та Ванкувер. Кожен з цих районів має свої унікальні особливості.
Цю тему обговорюють не так вже й часто, але варто зазначити, що Ванкувер, найбільше місто Канади, яке розташоване на узбережжі Тихого океану, фактично перетворилося на китайське поселення. Йдеться не лише про китайські райони, а й про численне китайське населення, безліч вивісок на китайській мові, а також дев'ять із десяти кафе, що належать китайцям. Це населення оселилося тут ще з 19 століття, але після повернення Гонконгу до Китаю, багато бізнесменів почали масово переїжджати до Канади, яка формально залишається британською територією. Вони активно купують нерухомість, і в канадському парламенті вже більше 20% депутатів - китайці, - зазначає Андрій Ісаєв, київський програміст, який проводив по шість місяців у Ванкувері через роботу.
Ще один унікальний регіон Канади - це франкомовний Квебек.
"У Квебеку соціальні виплати значно перевищують ті, що в інших частинах Канади, адже регіон отримує більше податкових надходжень. Федеральний уряд реалізував так звану 'політику умиротворення', щоб зменшити сепаратистські настрої. Навіть на товарах можна побачити примітки, які вказують: 'Не стосується території Квебеку'. Якщо ти франкофон, то вважаєшся там 'більш привілейованим' порівняно з іншими. Я не вважаю, що Квебек має особливий інтерес до приєднання до США", - висловлює свою думку Євген Колотов.
За його словами, на сьогодні сепаратистські настрої починають з'являтися і в центральній частині Канади. Протягом останніх десяти років подібні тенденції помітні в провінціях Альберта та Саскачеван.
"Це найбільш сільськогосподарські провінції, які заробляють. У Альберті ще й нафта є. А більшість податків іде в центр. Серед населення настрої - на кшталт як було в Україні: ми весь Радянський Союз годуємо. Але тут треба наголосити - провінції хочуть не приєднатися до США, а вийти зі складу Канади, утворивши власну державу. Навіть назву для неї вигадали - Саскальберта. Взагалі вони хочуть більше прав і грошей, як у Квебеку. Але якщо не дадуть - аж до відокремлення", - каже Євген Колотов.
Ініціатива Трампа може призвести до розколу Сполучених Штатів.
Одним словом, Канада настільки різноманітна, що говорити про її приєднання до США одним штатом просто безглуздо. А якщо навіть канадці цього й захочуть, то ініціатива Трампа повернеться таким бумерангом, що краще б новий президент Америки про це навіть не думав.
"Канада має населення в 42 мільйони людей та величезну площу. Якщо уявити собі, що відбулося приєднання, то Канада стане найбільшим штатом за площею та чисельністю населення (для порівняння, у Каліфорнії - 38 мільйонів). Які наслідки це може мати? Канада завжди буде підтримувати демократів, адже її мешканці мають схильність до соціалістичних ідей. Це означає, що з'явиться найбільша кількість виборців. Республіканці разом із Трампом зазнають поразки вже на перших виборах і залишаться в невигідному становищі на тривалий час. Можливо, навіть назавжди", - ділиться думкою уродженець Макіївки Дмитро.
За словами Дмитра, протягом 25 років, які він провів у США та Канаді, він лише кілька разів стикався з ідеєю об’єднання (за винятком заяв Трампа). "Це були скоріше маргінальні думки, позбавлені політичної ваги. Ідея об’єднання ніколи не була популярною ані в Канаді, ані в Америці, - зазначає він. - Між нашими країнами існує угода, яка має певні спільні риси з угодами Європейського Союзу. Ця угода діє вже близько 30 років, і всіх вона влаштовує. А думка про приєднання Канади до США — це абсурд. Це призведе до руйнування самих США."
#Франція #Норвегія #Сполучене Королівство #Радянський Союз #Президент (державна посада) #Дональд Трамп #Портрет #Медицина #Північна та Південна Америка #Держава (політичний устрій) #Глава держави #Європейський Союз #Фінляндія #Республіканська партія (США) #Швеція #Каліфорнія #Канада #Соціалізм #Колонія #Скандинавія #Китай (регіон) #Єлизавета II #Гонконг #Король #Данія #Монарх #Корона #Податок #Ісландія #Губернатор #Провінції #Сан-Дієго #Гренландія #Квебек (провінція) #Співдружність націй #Ванкувер #Саскачеван #Онтаріо #Діамант (діамантове огранювання) #Конституційна монархія #Сепаратизм #Альберта #Унітарна держава #Канадці