Десятикласник Микита Теличко з Покровської школи №9, який нині проживає у Британії, розробив словник з елементами ШІ для вивчення жестової мови. Така розробка допомагає опанувати жестову мову та порозумітися з людьми, що мають порушення слуху.
Цю роботу учень презентував на конкурсі інноваційних проєктів Малої академії наук і здобув золоту нагороду. У розмові з "Суспільним" Микита поділився, що ідея його розробки виникла завдяки його брату, який використовує слуховий апарат.
Микита - переселенець з Донеччини, який після окупації спочатку оселився зі своєю родиною у Вугледарі, а згодом вирішив переїхати до Великої Британії.
Проект, присвячений вивченню жестової мови, був започаткований у вересні 2024 року. Це інтерактивний словник, який використовує технології комп'ютерного зору та відкриті бази даних. Ідея створення корисного пристрою для навчання жестової мови виникла у нього завдяки його 12-річному братові Макару, що має порушення слуху.
Учень обрав для своєї розробки американську жестову мову, оскільки вона є найрозповсюдженішою у світі. Як він зазначив, існує спеціальний веб-ресурс, на якому можна знайти відео, що демонструють, як правильно передавати конкретні слова чи фрази.
"Тобто ти просто намагаєшся повторити, але не розумієш, чи правильно показуєш. Мій проєкт допомагає саме перевірити, чи зможуть тебе зрозуміти, чи правильно ти показуєш. А ще її так швидше вивчити, бо коли ти сам показуєш, то краще запам'ятовуєш", - пояснив Теличко.
Вчителька інформатики Покровської школи №9 Дар'я Литвин поділилася інформацією про основні елементи проєкту, який включає використання Python та MediaPipe для розпізнавання жестів. Проєкт також передбачає інтеграцію бази даних WLASL та створення зручного для користувача інтерфейсу. Прототип словника має можливість розпізнавання жестів за допомогою вебкамери, функцію для порівняння з еталонними зразками та візуалізацію ступеня схожості між виконаним жестом і еталоном.
Учень реалізував цю ідею, використовуючи штучний інтелект для розпізнавання рухів. Камера фіксує виконані рухи, порівнює їх з базовим зображенням і на екрані відображає відсоток співпадіння. 100% свідчить про ідеальний результат, 90-95% - це вже добрий показник. Якщо ж результат становить 20-30%, то варто повторити вправу, щоб покращити свої навички, - пояснила викладачка.
Винахід Микити протестували в Асоціації глухих в одному з міст Великої Британії. Тепер він планує вдосконалювати свій винахід і додати у розробку більше мов.
Раніше OBOZ.UA розповідав, що 8-річний школяр зі Львівщини увійшов до Книги рекордів України за унікальні на свій вік знання.
#Сполучене Королівство #Учитель #Школа #Донецьк #Речення (лінгвістика) #Знання #Північна та Південна Америка #Штучний інтелект #Слух #Комп'ютерні науки #Львівська область #Замовити #База даних #Винахід #Python (мова програмування) #Жест #Комп'ютерний зір #Вугледар #Інтуїція #Інтерфейс користувача