РБК-Україна (проєкт Styler) досліджує історію виникнення Дня студента та особливості його святкування в Україні.
День студента насправді має гірку історію. Ця подія є символом єдності чеських студентів у їхній боротьбі проти нацизму. Основною метою цього памятного дня є вшанування пам'яті тих, хто пожертвував своїм життям заради свободи.
28 жовтня 1939 року, в умовах німецької окупації Чехословаччини, студенти влаштували мирну демонстрацію в Празі, щоб відзначити річницю заснування Чехословацької держави. До них приєдналися також викладачі різних навчальних закладів.
Однак окупанти жорстоко розігнали демонстрацію, застосовуючи зброю. Один зі студентів медичного факультету Карлового університету, Ян Оплетал, отримав серйозне поранення.
Хоча молодого чоловіка терміново прооперували в лікарні на Карловому майдані, Ян, на жаль, помер 11 листопада. Також під час мирної акції травми отримав помічник пекаря Вацлав Седлачек, який, на жаль, помер під час транспортування до медичного закладу.
Ян Оплетал (фото: Вікіпедія)
Поховання Яна запланували на 15 листопада. Участь у ході взяли тисячі студентів, і вона швидко перетворилася на масштабні протести проти нацистського режиму.
На наступний день після окупації нацисти вирішили закрити всі навчальні заклади Чехії. Німецькі війська, вдираючись у студентські гуртожитки, заарештували понад 1200 молодих людей, більшість з яких були відправлені до концтаборів. Дев'ятеро активістів студентських об'єднань були страчені 17 листопада.
У 1941 році на засіданні в Лондоні Міжнародна Рада Студентів виступила з ініціативою проголосити 17 листопада Міжнародним днем студентів. З часом ця дата набула офіційного статусу та стала святковою для студентів у різних куточках світу.
Крім цього, в Чехії Ян Оплетал став символом непокори нацистам та боротьби за незалежність. Його ім'ям названі вулиці, а також гімназія в Літовіле.
Хоча День студента вже багато років асоціюється з молодістю та безтурботним університетським життям, у багатьох країнах цей день відзначається як символ єдності в боротьбі проти нацизму.
Як День студента стали відзначати в Україні
В Україні день студента почали відзначати з 1999 року. Свято впроваджене на офіційному рівні після підписання Указу Президента. Відтоді дата стала днем "професійного" свята.
Попри те, що кожна країна має унікальні традиції святкування Дня студента, найбільш поширеними та популярними є музично-танцювальні заходи.
У День студента можуть відбуватись різноманітні заходи, такі як благодійні ярмарки, семінари, конкурси та конференції, що сприяють розвитку студентського самоврядування. Зазвичай, кожен навчальний заклад обирає найбільш підходящий формат для святкування, наприклад:
Як святкують День студента в Україні (фото для ілюстрації: Freepik)
Сьогодні День студента вважається святом прагнення до знань та яскравої університетської молодості. Студенти часто виступали як потужна сила, що ініціювала зміни в суспільстві.
#Університет #Лондон #День студента #Студент #Ян Оплетал #Нацизм #Чеська Республіка #Нацистська Німеччина #Мітинг #Карлів університет #Євромайдан #Чехословаччина #Фашизм #Прага #День (Київ) #Концтабір #Справедливо #Гімназія (школа)