
Оренда однокімнатних квартир у Києві знову перевищує довоєнні рівні. Аналітики очікують, що ціни залишаться стабільними до травня, а їх подальші зміни будуть залежати від ситуації на фронті.
На сьогоднішній день вартість однокімнатних квартир у столиці перевищила рівень цін на житло до початку війни. Середня ціна оренди нової однокімнатної квартири в квітні становить приблизно 17 тисяч гривень, тоді як у старому житловому фонді – близько 13 тисяч гривень. В найближчій перспективі не очікується значних коливань цін на оренду, як у бік підвищення, так і в бік зниження. Про це повідомила президентка Спілки спеціалістів у сфері нерухомості України Лариса Ставинога в коментарі для УНН.
Експертка зазначила, що ціни на оренду квартир залишаються майже незмінними останній рік.
Приблизно із травня 2024 року на ринку оренди житла спостерігається певне плато. У січні-лютому спостерігалося певне зниження ціни через те, що цій порі роки притаманний подібний тренд. Проте це сезонні коливання цін, які не відображають реальну ситуацію на ринку
Експерт зазначила, що зниження цін на квартири взимку є щорічною тенденцією, що триває вже багато років. Це явище зумовлене тим, що більшість людей не прагнуть змінювати своє житло під час новорічних свят та відразу після них, що призводить до зниження попиту на ринку оренди. Наприкінці лютого, коли люди повертаються до роботи чи з відпусток, на ринку з’являються нові об'єкти з оновленими цінами.
Найбільші коливання спостерігаються у вартості оренди 1 кімнатних та 2 кімнатних квартир, адже на них найбільший попит серед молоді, які ще не обзавелися своїм житлом.
Вартість однокімнатної квартири в новобудові може становити приблизно 17 тисяч гривень, тоді як у хрущовках ціни коливаються в межах 10-13 тисяч гривень. Це лише середні показники, які можуть варіюватися, стаючи як більш доступними, так і дорожчими. Що ж стосується трьохкімнатних квартир, то їх ціна в новобудовах складає близько 40 тисяч гривень і залишається відносно стабільною, оскільки попит на великі житлові площі помітно нижчий.
Найдешевші квартири за словами Лариси Михайлівни наразі пропонують у спальних районах (Лісова, Воскресенка, Борщагівка тощо), а найдорожчі - у центрі та на Печерську.
Квартири у нових житлових комплексах із власною інфраструктурою, територією, не поступаються за вартістю квартирам на Печерську незалежно від того, де вони розташовані
Ринок оренди житла майже повністю перейшов на гривню. Такий тренд з'явився після початку повномасштабної війни. Це пов'язано із більшою прозорістю договору оренди та можливістю фіксувати вартість житла у ньому
Орендарі повинні взяти на себе певну відповідальність, фіксуючи ціну в гривнях та укладаючи більш тривалі угоди. Це, в свою чергу, вигідно і для них, адже забезпечить стабільність орендарів. Конкуренція на ринку оренди між орендодавцями є надзвичайно високою, - зазначила вона.
У центрі уваги – нерухомість на околицях міст та будинки з невеликою кількістю поверхів: які зміни відбуваються на ринку житла? 02.07.24, 08:45 * 33372 перегляди
Серед тих, хто здає квартиру наразі, дуже багато тих, хто виїхав за кордон, наголосила експертка. Доцільно буде припустити, що ці люди не зацікавлені у тому, аби перманентно знаходитись у пошуку нових орендаторів.
Чи вплинули державні програми забезпечення житлом на ринок оренди квартир в Україні? Насправді, лише невелика частина українців може дозволити собі купівлю житла, навіть скориставшись існуючими державними ініціативами. Високі іпотечні ставки та вимога, щоб щомісячний платіж становив не менше 40% від зарплати, суттєво ускладнюють ситуацію. Наприклад, якщо ваш щомісячний платіж становить 40 тисяч гривень, ваш офіційний дохід повинен бути не менше 100 тисяч гривень. Такі доходи, в основному, мають лише топ-менеджери або військовослужбовці, що служать на передовій.
Щодо ініціатив, подібних до "Є-оселі", експертка підкреслила, що хоча процентна ставка за ними значно нижча, умови, встановлені державою для отримання житла, відсікають певну категорію громадян. Наприклад, за цією програмою можна придбати лише нове житло, яке не має бути старшим за 3 роки, що означає, що мова йде тільки про новобудови. Деякі з них навіть можуть бути ще в процесі будівництва.
Українці активно інвестують у закордонну нерухомість: топові напрямки та інвестиційні можливості. 26.07.24, 09:36 * 246861 перегляд
"Зазвичай над купівлею житла по "Є-оселі" замислюються люди із дітьми. І зважаючи на ці обмеження, вони можуть розраховувати на житло, яке, наприклад, ще будується і невідомо чи добудується. А платити треба вже зараз, при цьому сім'ї треба десь жити цей час. А потім ще робити ремонт", - пояснила вона.
Лариса Михайлівна підкреслила, що ціни на житло в нових будинках значно збільшилися. Це підвищення викликане кількома причинами: зростанням вартості будівельних матеріалів, податковими змінами, інфляційними процесами та нестачею будівельників через війну, адже значна кількість з них зараз відбуває службу.
У жовтні Міністерство соціальної політики розпочало реалізацію програми, спрямованої на підтримку внутрішньо переміщених осіб (ВПО) у забезпеченні житлом. Завдяки фінансовій допомозі з Данії, з 2024 року ВПО зможуть отримувати компенсацію за оренду житла, що покриватиме до 95% витрат. Крім того, програма стимулює орендодавців, адже держава бере на себе сплату податків на орендну плату.
Для участі у програмі є дві умови: мати статус ВПО із 2014 року та бути офіційно працевлаштованим. У лютому експериментальний проєкт щодо надання субсидії на оренду житла вже почав діяти, - зазначила експертка.
Придбання квартири або оренда житла: експерт поділилася думками щодо доцільності інвестицій у нерухомість в Україні. 02.07.24, 09:52 * 47408 переглядів
На сьогоднішній день основним фактором, що впливає на ціни оренди в Україні, є війна та активність обстрілів. Коли в певному регіоні спостерігається зростання кількості та інтенсивності обстрілів, вартість оренди там зазвичай знижується, оскільки населення намагається покинути небезпечні зони. Натомість, коли обстріли припиняються, люди повертаються, що призводить до збільшення попиту на житло.
Вона також зазначила, що в даний час на ринку оренди спостерігається стабільний етап, і висловила припущення, що ця ситуація збережеться як мінімум до травня. Подальший розвиток подій залежатиме від загальної ситуації в Україні та ходу військових дій.
"Зазвичай травень та червень не активні місяці на ринку оренди. Адже у людей починаються повсякденні турботи: травневі свята, робота на городах, випускні та вступні компанії у виші у дітей. В цей час попит на оренду житла мінімальний", - додала вона.
На її думку, обстановка зазвичай трансформується в липні-серпні, коли люди повертаються з відпусток і знову зосереджуються на вирішенні актуальних питань, зокрема тих, що стосуються житла. Студенти починають активно шукати квартири чи кімнати поблизу своїх університетів.
"Однак минулого року навіть цей сезон виявився малоефективним для ринку оренди. Це було зумовлено, зокрема, зменшенням кількості студентів, адже багато з них, переважно хлопці, вирушили за кордон," - зазначила експертка.
Раніше інформаційне агентство УНН повідомляло, що ринок оренди "зупинився" до весняного періоду, проте продовжував залишатися активним лише в трьох містах: Дніпрі, Полтаві та Кропивницькому.
#Університет #Київ #Дніпро #Студент #Українці #Сміливіше. #Новий рік #Вищий навчальний заклад #Держава (політичний устрій) #Українська гривня #Будівництво #Полтава #Конкуренція (економіка) #Кропивницький #Данія #Податок #Ціна #Будівельний матеріал #Субсидія #Ринок (економіка) #Печерськ, Київ #Плато #Лісова (Київський метрополітен) #Воскресенка (Київ) #Борщагівка #Квартира #Міністерство соціальної політики України #Оренда