Допоміжні репродуктивні технології стали справжнім порятунком для мільйонів сімей у всьому світі, подарувавши їм шанс у розвитку здорових дітей. Однак недавнє дослідження виявило низку підводних каменів, які можуть відгукнутися в майбутньому.
Фінські науковці поділилися важливими, хоч і непомітними, аспектами впливу допоміжних репродуктивних технологій (ДРТ) на здоров'я дітей, які були зачаті таким чином. Ці технології, що вже допомогли на світ з'явитися понад 10 мільйонам дітей у всьому світі та становлять 5% усіх народжень у Фінляндії, стали справжнім порятунком для пар, які зіткнулися з проблемами безпліддя - явищем, яке торкається кожного шостого чоловіка та жінки. Незважаючи на загалом добрий стан здоров'я дітей, зачатих за допомогою ДРТ, дослідження вказують на вищі ризики виникнення порушень росту, а також серцево-судинних, метаболічних і нейророзвивальних розладів, як повідомляє Університет Гельсінкі.
У Фокус.Технології тепер є свій Telegram-канал! Приєднуйтесь, щоб бути в курсі найновіших та найцікавіших подій у науковій сфері!
Причини виникнення цих ускладнень під час допоміжних репродуктивних технологій (ДРТ) залишаються нез'ясованими, і науковці ведуть дискусії щодо того, чи пов'язані вони безпосередньо з процедурами чи ж із безпліддям батьків. У новому дослідженні, проведеному в Гельсінському університеті та Гельсінській університетській лікарні, яке було опубліковано в журналі Communications Medicine, вивчили 157 плацент, отриманих як в результаті ДРТ, так і в ході природної вагітності. Це стало першим випадком, коли дослідники врахували такі фактори, як методи ДРТ і стать дитини.
Дослідження виявило, що метаболічні процеси та зміни, пов’язані зі зростанням, у випадку перенесення свіжих ембріонів істотно відрізняються від тих, що спостерігаються при трансплантації заморожених. Останні демонструють більшу схожість з природним перебігом вагітності. Докторка наук і авторка цього дослідження, Пауліна Аувінен, підкреслила, що перенесення заморожених ембріонів зазвичай краще узгоджується з природним циклом жінки, на відміну від штучних гормональних змін, які супроводжують процедури зі свіжими ембріонами.
Дослідження виявило зміни в функціонуванні гена DLK1 у плацентах, отриманих в результаті допоміжних репродуктивних технологій (ДРТ), порівняно з плацентами, які були отримані під час спонтанного зачаття у подружніх пар з субфертильністю. Гена DLK1 має суттєве значення для регуляції метаболічних процесів і асоціюється з такими захворюваннями, як ожиріння та цукровий діабет 2 типу. Цей висновок узгоджується з попередніми дослідженнями на мишах, де блокування DLK1 призводило до порушень енергетичного обміну у матері під час вагітності, а також до зменшення ваги новонароджених. Доцент і співавторка дослідження Ніна Камінен-Ахола висловила сподівання, що детальне вивчення функцій цього гена може сприяти розумінню причин безпліддя та супутніх метаболічних розладів.
Хоча ці результати є важливими, дослідники підкреслюють, що обсяг роботи обмежено розміром вибірки, і для отримання більш точних даних необхідні подальші дослідження. Довгострокові дослідження, які відстежують здоров'я і розвиток дітей, зачатих за допомогою допоміжних репродуктивних технологій (ДРТ), є критично важливими для оцінки впливу цих методів та здоров'я батьків. Камінен-Ахола акцентувала увагу на необхідності продовження збору зразків та висловила вдячність сім'ям, які беруть участь у поточному дослідженні epiART, що має на меті покращення технологій ДРТ і вивчення нюансів безпліддя.
Світові тенденції свідчать про зростання використання ДРТ, причому ключову роль відіграють доступність і технологічні досягнення. У таких країнах, як Японія і Данія, рівень використання ДРТ перевищує 10%, а інновації, як-от вдосконалені методи заморожування, сприяють поліпшенню результатів застосування технології. Крім вирішення проблеми безпліддя, ДРТ дає змогу батькам запобігти генетичним порушенням у потомства.
Раніше Фокус писав про те, що вчені радять матерям відмовитися від алкоголю за кілька місяців до вагітності. Вживання алкоголю за кілька місяців до вагітності може змінити форму обличчя дитини, що потенційно може вказувати на основні проблеми розвитку.
Фокус також розглянув шість початкових ознак вагітності. Затримка менструації та ранкова нудота у молодих матерів, безумовно, є відомими знаками можливого поповнення в родині, але існує ще безліч інших сигналів, які можуть вказувати на цей стан.
#Енергія #Генетика #Метаболізм #Фінляндія #Секс #Діабет #Японія #Гормон #Данія #Корінь #Горобець (рід) #Вагітність #Джин. #Допоміжні репродуктивні технології #Безпліддя #Ембріон #Університет Гельсінкі #Запліднення #Нудота. #Ожиріння