
Вчений Джейсон Стенлі є одним із критиків Дональда Трампа, які залишили Єльський університет у США, щоб працювати в Канаді. Філософ знаходить у діях нинішнього керівництва США схожість із "фашизмом".
Американський дослідник Джейсон Стенлі, автор двох визнаних книжок про фашизм у ХХ столітті, проводить чіткі аналогії між своїми дослідженнями та другим терміном президентства Дональда Трампа. "Те, що ми спостерігаємо в адміністрації Трампа, є проявом фашизму", - зазначив Джейсон Стенлі в інтерв'ю для DW.
Наприкінці березня Джейсон Стенлі оголосив про своє рішення залишити Єльський університет і переїхати до Канади, де він працюватиме в Школі глобальних відносин і публічної політики імені Мунка при Університеті Торонто. Він слідує за професорами історії Тімоті Снайдером і його дружиною Марсі Шор, які також переїхали в Торонто після президентських виборів у США.
"Я остерігаюся, що уряд націлиться на мене", - сказав учений щодо свого рішення покинути Єльський університет. Говорячи про вразливість вчених-емігрантів, які можуть бути депортовані за Трампа через висловлення своєї думки, Джейсон Стенлі додав: "Я їду, тому що мої колеги, які не є громадянами США, не можуть висловлюватися про політику в соціальних мережах..., адже інакше вони можуть позбутися своїх віз".
У своїй книзі, виданій у 2018 році під назвою "Як функціонує фашизм", Джейсон Стенлі розглядає процес дегуманізації певних груп населення, що слугує виправданням для "нелюдських дій", які варіюються від обмеження свобод і масових арештів до вигнання.
Дослідник заявляє, що адміністрацію Трампа, яка піддається критиці за депортацію мігрантів, незважаючи на судові рішення, а також за обмеження свободи слова шляхом позбавлення фінансування університетів і федеральних установ, що підтримують політику різноманіття, рівності та інклюзії, вже не можна характеризувати лише як "популістську".
На думку Джейсона Стенлі, вживання терміна "популізм" для опису адміністрації Дональда Трампа "зменшує серйозність загрози". У своїх роздумах вчений наголошує, що, на його переконання, нетерпимість президента США має фашистську природу. Ці ідеї він виклав у своїй книзі "Стираючи історію. Як фашисти переписують минуле, щоб контролювати майбутнє", яка вийшла друком у 2024 році.
Адміністрація Трампа ухвалила рішення про відмову у фінансуванні університетів, де проходили антивоєнні акції під час конфлікту між Ізраїлем та ХАМАС, вказуючи на те, що ці заклади підтримують антисемітські настрої. Як зазначає Джейсон Стенлі, "студенти єврейського походження з Єльського університету стали однією з найбільших груп, які брали участь в організації таборів на підтримку Палестини та протестах". Він підкреслює: "Цей режим розділяє євреїв на хороших і поганих, а ми знаємо, до яких наслідків це може призвести". Джейсон Стенлі є євреєм, і багато його родичів загинули під час Голокосту.
Відмінність між "євреями, які підтримують Ізраїль" і "євреями, як я та багато моїх студентів у Єльському університеті, які висловлюють критику щодо дій Ізраїлю в Газі", також стосується "дуже небезпечного антисемітського стереотипу", який помилково стверджує, що "ми, євреї з Америки, маємо контроль над різними інституціями", - зазначає Джейсон Стенлі.
Дослідник підкреслює, що Єльський університет не піддався вимогам адміністрації Трампа і «захистив своїх науковців». Однак Джейсон Стенлі висловлює занепокоєння, що деякі навчальні заклади, такі як Колумбійський університет, можуть піддатися тиску. Цей університет пообіцяв провести розслідування стосовно учасників пропалестинських протестів, щоб уникнути скорочення свого багатомільйонного фінансування.
"Якщо погодитися на ці вимоги, то називатися університетом більше не можна, - каже філософ. - Університет є місцем, де в умовах свободи порушуються критичні питання. І в США, враховуючи наші відносини з Ізраїлем, абсолютно легітимно мати протестний рух, який вимагає відходу від військової підтримки Ізраїлю.
Джейсон Стенлі, разом із своїми колегами Тімоті Снайдером і Марсі Шор, які також перейшли до Торонтського університету, часто отримують запитання про причини свого переїзду з США в часи, коли їхня присутність там є вкрай важливою. "В певному сенсі, захищати Канаду легше, ніж Єль," - зазначив він у розмові з DW. "Сполучені Штати стають дедалі більш тривожним місцем. Університет Торонто може слугувати укриттям: ми маємо можливість перевести туди вчених і журналістів, щоб забезпечити їм кращу безпеку, ніж це можливо в США."
На своїй новій посаді Джейсон Стенлі має намір сприяти створенню більш інклюзивного академічного середовища. За його словами, Школа імені Мунка планує "створити найважливіший у світі центр захисту демократії" і вітатиме журналістів як із демократичних, так і з авторитарних країн, таких, як Росія і США.
Джейсон Стенлі також прагне забезпечити безпечне середовище для своїх дітей, які мають темну шкіру і є єврейського походження. Вчений стверджує, що критика політики різноманіття, рівності та інклюзії, а також напад на "історію темношкірих" є "агресією проти темношкірих людей". "Я бажаю, щоб мої діти мали можливість зростати в умовах свободи," - зазначає він.
Також зверніть увагу: Історик Тімоті Снайдер зазначає, що українці нині вдаються до дій, подібних до тих, які здійснювали німці в 1960-х роках.
Марсі Шор та її партнер Тімоті Снайдер зосередили свої дослідження на фашистських режимах, що діяли в Східній Європі. Їхня робота слугує особливим інструментом для аналізу сучасних подій, зокрема, щоб провести паралелі між історичними фактами та адміністрацією Трампа. "Я відчула, як наростає спіраль терору та влади", - поділилася Марсі Шор в інтерв'ю для Kyiv Independent, розповідаючи про своє рішення залишити США. "Мене спонукало взяти дітей і втекти з середовища, яке здавалося мені надто темним і страшним".
Джейсон Стенлі каже, що, незважаючи на його переїзд, він не полишає боротьбу за демократію в США. "Я збираюся боротися за американську демократію, де б я не перебував", - стверджує вчений.
#Росія #Університет #Журналіст #Студент #Фашизм #Президент (державна посада) #Дональд Трамп #Школа #Палестина (регіон) #Північна та Південна Америка #Демократія #Терор (політика) #2010 Президентські вибори в Україні #Німці #Deutsche Welle #Канада #Торонто #Міграція населення #Ізраїль #Депортація #Вчений #Авторитаризм #Євреї #Популізм #Антисемітизм #ХАМАС #Легітимність (політична) #Філософ #Тімоті Снайдер #Університет Торонто #Сектор Газа #Голокост #Свобода слова #Марсі Шор