Цього осіннього сезону Міністерство освіти і науки України впровадило новий механізм, що дозволяє учням та їхнім батькам повідомляти про випадки булінгу в навчальних закладах. Згідно з даними МОН, цим інструментом вже скористалися 52 школярі.
Там підкреслили, що булінг — це не лише образливі висловлювання чи агресивні дії. Це постійне переслідування, яке здатне глибоко травмувати людину. Діти та підлітки, які потерпають від булінгу, часто мовчать про свої страждання, побоюючись розповісти про свої емоції.
Новий інструмент дає змогу швидко створити скаргу і повідомити про булінг школу й поліцію онлайн, а також отримати поради, якщо ви стали жертвою чи свідком булінгу. Дитина чи її батьки можуть заповнити коротку анкету та надіслати електронну скаргу.
У Міністерстві освіти і науки зазначили, що це є неможливим. Якщо дитина не вказує своїх особистих даних або інших інформаційних ознак, які могли б допомогти в її розпізнаванні, то така заява залишиться абсолютно анонімною.
У Міністерстві освіти і науки повідомили, що після подачі скарги дитина буде запрошена скористатися гарячою лінією (якщо бажає) та отримати інформацію про те, як допомогти собі і не зволікати з тим, щоб розповісти дорослим про випадки булінгу.
Директор або директорка навчального закладу, отримавши анонімну скаргу, все ж зобов'язана зібрати комісію, проте без участі дитини. На засіданні комісії буде розглянуто даний інцидент та розроблено план дій щодо профілактики і запобігання булінгу, що може включати додаткові виховні заняття для класу, а також консультації зі шкільним психологом та інші заходи.
Якщо в анонімній скарзі не вказані учасники булінгу, жертва, клас чи навчальний заклад, керівництво освітньої установи зможе надати лише обмежену підтримку і допомогу.
Автоматично подана скарга надсилається не лише керівнику навчального закладу, а й до органів поліції. Освітня установа також формує спеціальну комісію, але тепер до участі запрошуються жертва та особи, залучені до випадку булінгу (за необхідності, також і батьки).
У форматі бесіди комісія аналізує причини конфлікту, вивчає мотивацію кожної зі сторін і шукає шляхи врегулювання ситуації. Виходячи з отриманих даних, вживаються відповідні заходи для запобігання та боротьби з булінгом.
Ні, проте у разі необхідності адміністрація навчального закладу має право звернутися до правоохоронних органів, оскільки булінг є серйозним правопорушенням. Відповідно до українського законодавства, за такі дії передбачена цивільна, адміністративна та кримінальна відповідальність.
Нагадаємо, в Україні з 2027 року вводять 12-річну школу. Водночас, згідно з опитуванням, проведеним на замовлення Міносвіти, лише 11% батьків підтримують цю ідею, а 25% категорично проти. Ще 35% респондентів відповіли, що скоріше "проти", ніж "за" таке нововведення. Школярі ставляться до реформи позитивніше, ніж їх батьки.
#Булінг #Психолог. #Школа #Поліція. #Міністерство освіти і науки України #Діалог #Дитинко. #Мотивація #Респондент #Кримінальна відповідальність