У 2025 році українські учні та педагоги відчують деякі нововведення. Зокрема, значна частина школярів зможе повернутися до очного навчання, а учні старших класів стартують із тестування реформи старшої школи.
Також передбачено створення нових механізмів для залучення більшої кількості педагогів. Видання Eспресо зібрало ключові зміни, які очікують на учасників освітнього процесу в 2025 році.
Присутнє навчання
Міністерство освіти і науки (МОН) має намір у 2025 році сприяти поверненню якомога більшої кількості учнів до очного навчання. Для втілення цього плану будуть встановлені певні вимоги. Зокрема, навчальні заклади повинні забезпечити необхідні матеріально-технічні умови для проведення змішаних форм навчання або наявність укриттів як у самих школах, так і в межах 500 метрів від них.
Щоб відновити очну чи змішану форму навчання в 10 регіонах — Дніпропетровській, Донецькій, Запорізькій, Луганській, Миколаївській, Одеській, Сумській, Харківській, Херсонській та Чернігівській областях (окрім тимчасово окупованих територій), необхідно отримати рішення обласної ради оборони або розпорядження очільника обласної військової адміністрації (ОВА), а також ухвалу педагогічної ради щодо повернення учнів до очного навчання. Зміни набудуть чинності з 1 вересня 2025 року.
Онлайн-освіта
З 1 вересня 2025 року у дистанційних класах повинно бути не менше 20 учнів. У випадку, якщо жодна школа не зможе відповідати цим вимогам, буде обрана одна навчальна установа в обласній територіальній громаді, яка функціонуватиме без дотримання умов щодо кількості учнів.
Учні з числа внутрішньо переміщених осіб та тих, хто проживає на тимчасово зайнятих територіях.
Учні, які змушені були змінити місце проживання через повномасштабне вторгнення Росії в Україну, з 1 вересня повинні навчатися у школах за місцем свого фактичного перебування. Таким чином МОН планує підвищити рівень освіти учнів. Водночас, вчителі матимуть змогу знайти індивідуальний підхід, а школярам буде легше інтегруватися в нову громаду.
Діти, які перебувають на тимчасово окупованих територіях (ТОТ), зможуть переходити до інших закладів освіти, якщо їхні дистанційні класи, де вони вчилися, перестануть функціонувати за новими правилами. Переведення може відбуватися згідно з рішенням ОВА.
Також для учнів на ТОТ передбачено педагогічний патронаж, коли за кожним школяром закріплюється вчитель, а навчання відбувається в індивідуальній формі.
Освіта для дітей за межами країни
Діти, які наразі знаходяться за межами країни, не матимуть можливості одночасно навчатися в двох навчальних закладах. У зв'язку з цим, для учнів було розроблено українознавчий курс, в рамках якого вони вивчатимуть лише ті предмети, які відсутні в закордонних школах: українську мову та літературу, географію та історію України. Таким чином, Міністерство освіти і науки має на меті зменшити двоїсте навантаження. Вибір школи з такою програмою можливий вже сьогодні.
НМТ та ДПА для випускників
У 2025 році учні 4, 9 та 11 класів не складатимуть державну підсумкову атестацію (ДПА). Лише четвертокласники братимуть участь у другому етапі пілотування ДПА, проте отримані дані не позначатимуться на підсумкових оцінках. Результати використають виключно для уточнення підходів до оцінювання.
Національний мультипредметний тест проходитиме з 14 травня до 25 липня. Учасники складатимуть тести з 4-х предметів: трьох обов'язкових (українська мова, математика та історія України) і четвертого на вибір - українська література, географія, біологія, хімія, фізика або іноземна мова.
Профільна середня освіта
У навчальному році 2025/26 стартує дворічний пілотний проект профільної середньої освіти. Цей проект охопить більше ста шкіл, в яких планується відкриття академічних ліцеїв. У рамках пілотування будуть проводитися тестування навчальних та методичних матеріалів, а також розроблені курси на вибір для учнів. Офіційне впровадження реформи заплановане на 2027 рік.
Формування нових педагогічних кадрів
Щоб запобігти критичному браку вчителів, активно досліджуються різноманітні способи залучення нових кадрів до освітньої сфери. Робоча група займеться розробкою стратегій, які сприятимуть підготовці до викладання осіб з вищою освітою, але без педагогічної спеціалізації. Одним з можливих рішень може стати організація спеціальних річних курсів для тих, хто має вищу освіту в інших галузях.
Раніше OBOZ.UA розповідав, що дитсадки в Україні почнуть працювати по-новому з 1 січня 2025 року.
#Росія #Учитель #Україна #Українська мова #Школа #Міністерство освіти і науки України #Математика #Біологія #Ліцей #Дитячий садок #Українська література #Фізика #Хімія #Луганська область #Донецька область #Історія України #Географія #Література #Середня освіта #Миколаївська область #Футбольний клуб "Тоттенхем Хотспур #Чернігівська губернія