2024 рік в освіті України: ключові події року - Hochu.ua

Основні досягнення та нововведення, які суттєво змінили освітній простір України в минулому році.

Освіта є одним з ключових аспектів розвитку будь-якої країни, а для України, яка переживає складний період війни та відновлення, вона набуває ще більшого значення. У 2024 році українська освітня система зіткнулася з новими викликами та можливостями, що стали результатом адаптації до змінюваних умов.

У контексті глобальних та внутрішніх криз освітня сфера зазнає значних змін, активно інтегруючи новітні підходи та технології для забезпечення рівного доступу до якісного навчання. Серед ключових кроків у цьому напрямку можна виділити як державні ініціативи, так і інноваційні проекти, що сприяють збереженню освітніх стандартів та пом'якшенню наслідків війни для учнів і педагогів.

Відповідно до традицій, Асоціація інноваційної та цифрової освіти (AIDE) підсумовує важливі події у галузі освіти, що відбулися у 2024 році.

У цьому році стартувала реформа профільної старшої школи, що дозволяє учням після 9 класу обрати між двома напрямками: академічним та професійним.

09 грудня відбулось відкриття Українського Освітнього Хабу в США, який запрацював у Чикаго, де з початку війни проживає понад 30 тис. українців. В хабі для дітей та дорослих проводять навчання з українознавчих предметів, корисних навичок тощо. Наступний хаб буде відкрито у Нью-Йорку.

Мета Мережі Українських Освітніх Хабів, що складається з 70 центрів, розташованих у країнах Європейського Союзу, Великій Британії, Японії, США та Україні, полягає у підтримці та вдосконаленні людського капіталу України.

МОН у співпраці з віцепрем'єр-міністром Михайлом Федоровим запустило комплексну політику "Школа офлайн", що має на меті повернути 300 тис. українських учнів до очного навчання, надавши доступ до безпечної очної освіти, а також дозволить підвищити якість дистанційного навчання, якщо вихід офлайн неможливий.

Калькулятор фейків — це сучасний інструмент, що надає можливість українцям оперативно і достовірно виявляти неправдиві новини, а також навчитися самостійно розпізнавати істинну інформацію від хибної. Цей проєкт реалізовано за підтримки Міністерства культури, і всього за кілька місяців ним скористалися більше 300 тисяч громадян України.

У вересні на посаду заступниці Міністра освіти та науки України була призначена Надія Кузьмичова, яка тепер несе відповідальність за шкільну освіту — найскладнішу та найоб'ємнішу частину освітньої системи.

З 2023 року Надія займає посаду радниці Михайла Федорова, віцепрем'єр-міністра, відповідального за інновації, розвиток освіти, науки та технологій. Вона координує стратегічні освітні проєкти. Зараз перед нею постають важливі завдання: завершення реформи Нової Української Школи (НУШ), подолання освітніх втрат і забезпечення доступу до офлайн-освіти для всіх учнів.

Глобальна ініціатива культурної та ментальної трансформації українців, яка дозволить громадянам нашої країни: сформувати нульову толерантність до корупції, знати свої права, підвищити власні навички з медіаграмотності та критичного мислення, вільно опанувати іноземні мови, використовувати тільки легальний аудіо та відео контент, бути політично обізнаними тощо.

Першим кроком цієї ініціативи стало впровадження у навчальних закладах усіх регіонів України великого освітнього проєкту, присвяченого правам дитини. Цей проєкт реалізується за підтримки Офісу Омбудсмена України (Уповноваженого Верховної Ради з прав людини) та Ради Європи.

У 2023 році в Україні відкрилася Убер-школа, яка почала свою діяльність з Херсонської області. Тут проживає понад 10 тисяч учнів з 1 по 11 клас, які вже три роки не мають можливості отримувати повноцінну освіту. Багато з них пропустили значну частину навчання, оскільки тривалий час залишалися в окупованих громадах.

Цю інноваційну ініціативу підтримали Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) та Херсонська обласна державна адміністрація. Вона дозволяє учням і їхнім батькам безкоштовно замовляти онлайн-індивідуальні консультації з найкращими викладачами різних предметів у зручний для них час і день. Це стосується навіть учнів молодшої школи, і заняття проводяться без необхідності використання сторонніх платформ, таких як Zoom та інші.

Протягом тривалого періоду конфлікту, освітні втрати залишаються серйозним викликом як для учнів, так і для викладачів.

Як свідчать результати опитування ЮНІСЕФ, проведеного через U-Report, близько 60% підлітків та молоді прагнуть надолужити втрачені через війну знання.

Для цього була створена Екосистема надолуження освітніх втрат на основі Штучного Інтелекту, яка наразі успішно застосовується у Херсонський, Миколаївський, Одеський та Дніпропетровській областях за підтримки Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ), міжнародної організації "Helpcode" та МОН.

Щороку організовується Форум "Від викликів до можливостей", присвячений питанням подолання освітніх втрат. Цей захід об'єднує всі зацікавлені організації, які займаються цією важливою темою.

В Україні стартував перший мобільний центр раннього розвитку — унікальний автобус, оснащений всім необхідним для роботи з малюками дошкільного віку. Цей проект надає послуги дітям у Херсонській області.

У рамках ініціативи "Fun Academy on Wheels" планується розширення постачання мобільних дитячих садків в інші регіони України. Цю ідею реалізують 30 фінських компаній.

У відповідь на виклики, що виникають в умовах війни, Міністерство освіти і науки України спільно з міжнародними партнерами запускає Цифрові Освітні Центри. Ці центри надають можливість учням з 1 по 11 клас, які мешкають поблизу лінії фронту та не можуть відвідувати школи, навчатися у безпечних умовах, використовуючи сучасне обладнання та інноваційні освітні технології.

В минулому ми вже ділилися порадами щодо вибору якісної приватної школи. На що слід звертати увагу, пояснює Ірина Єцкало — засновниця та керівниця сервісу School Navigator, що спеціалізується на підборі українських освітніх установ в Україні та за її межами, а також займається вибором приватних шкіл у Києві.

#Сполучене Королівство #Київ #Українська мова #Школа #ЮНІСЕФ #Українці #Онлайн #Міністерство освіти і науки України #Дистанційна освіта #Херсонська область #Знання #Українознавство #Інформація #Європейський Союз #Уповноважений Верховної Ради України з прав людини #Капітал (економіка) #Нью-Йорк #Фінляндія #Дитячий садок #Інновації #Корупція #Автобус. #Японія #Миколаїв #Дніпропетровська область #Екосистема #Чикаго #Міністерство культури України #Рада Європи #Пейзаж #Толерантність #Губернатор Херсонської області

Читайте також

Найпопулярніше
Древко на гербі
У бібліотеку Ірландії повернули книгу, яка була втраченя більш ніж 50 років.
Акторку з популярного серіалу "Сексуальне виховання" викликали до суду у справі про сексуальне насильство: деталі ситуації.
Актуальне
В захопленій Макіївці на Донеччині окупанти запустили новий центр для військової підготовки молоді.
Протягом періоду повномасштабної агресії число вчителів зменшилося майже на 40 тисяч, повідомляє Міністерство освіти і науки.
"Шлях динозаврів": дослідники виявили незвичайні сліди, що мають вік понад 160 мільйонів років (фото)
Теги