Ілюстративне зображення / Фото університету штату Юта
Більш ніж 55 мільйонів людей у світі мають діагноз деменція, і прогнозується, що до 2050 року їх число зросте майже втричі, за інформацією CNN. Крім того, ймовірність смерті від інсультів може подвоїтися до цього ж терміну, а від 10 до 20% дорослого населення буде страждати від депресії на пізніх етапах свого життя.
Попри вражаючі статистичні дані, все більше свідчень вказує на те, що багато з цих випадків не мають генетичного походження. Їх можна відтермінувати або навіть уникнути, якщо усунути фактори, що впливають на здоров'я, які переважно є під нашим контролем.
Згідно з великим оглядом, опублікованим у журналі "Неврологія, нейрохірургія і психіатрія", щонайменше 17 чинників сприяють розвитку деменції, інсульту і депресії наприкінці життя.
Видалення цих чинників може зменшити ймовірність виникнення всіх трьох хвороб. Серед цих факторів, у порядку зменшення їхньої значущості, можна виділити:
"Це дослідження показує, наскільки потужним засобом боротьби з віковими захворюваннями мозку є зміни у способі життя та поведінці", - каже старший автор дослідження доктор Санджула Сінгх, викладач неврології в Гарвардській медичній школі та головний дослідник лабораторії Brain Care Labs при Массачусетській лікарні загального профілю.
"Зрештою ми сподіваємося, що люди відчують у цьому обнадійливий посил - що насправді є дуже багато речей, над якими можна працювати, і тоді знизиться ризик не тільки інсульту, а й деменції та/або депресії наприкінці життя", - зазначила Сінгх.
У попередніх дослідженнях інструменти та моделі для оцінки ризику зазвичай розглядали ці стани окремо. "З людської точки зору, це не є особливо логічним," - зазначає Сінгх.
В ідеалі люди не хотіли б захворіти на жодне з цих захворювань, додала вона, тож дослідницька група хотіла знайти спільні фактори ризику, щоб люди могли, по суті, досягти кількох цілей за допомогою одних і тих самих інструментів.
Дослідники провели аналіз 59 мета-аналізів — узагальнень результатів різних схожих досліджень, — які були опубліковані в проміжку з 2000 по 2023 рік. Ці роботи досліджували вплив змінених факторів ризику на виникнення інсульту, деменції та/або депресії у людей похилого віку, у яких раніше не було встановлено діагнозів цих захворювань.
Усі 17 факторів були спільними принаймні для двох захворювань, однак мета-аналіз, що досліджує взаємозв'язок між депресією в кінці життя та 11 показниками здоров'я, не був проведений. Ці показники включають: вживання алкоголю, індекс маси тіла (ІМТ), рівень глюкози в крові, когнітивну активність, харчування, втрату слуху, функціонування нирок, відчуття болю, фізичну активність, соціальну активність і рівень стресу, згідно з результатами дослідження.
З усіх показників найбільший вплив мав кров'яний тиск. Нормальний рівень артеріального тиску - це не менше 120 на 80 мм рт. ст. Люди з рівнем 140/90 мм рт. ст. і вище більш ніж удвічі частіше наражалися на ризик інсульту, на 20 % - на ризик розвитку деменції і на 16 % - на ризик депресії.
Серед інших значущих чинників виділялися куріння, режим сну, активність у фізичних вправах та концентрація цукру в крові.
"Систематизація всіх цих факторів є надзвичайно важливою, оскільки різні індивіди можуть отримувати різні рівні мотивації для зміни своєї поведінки", - зазначив доктор Річард Айзексон, профілактичний невролог та керівник досліджень в Інституті нейродегенеративних захворювань у Флориді, зважаючи на особисті виклики, такі як сімейний анамнез деменції, інсультів або депресії.
"Подібні дослідження можуть допомогти людям внести значущі зміни у своє повсякденне життя", - додав Айзексон.
Якщо 17 пунктів здаються вам важкими для виконання, сприймайте їх як вибір з меню, з якого можна брати по кілька позицій і поступово просуватися вперед, радить Сінгх. Водночас слід пам'ятати, що ці фактори взаємопов'язані: наприклад, покращуючи своє харчування та займаючись фізичними вправами, ви, ймовірно, одночасно позитивно вплине на кілька аспектів зі списку, таких як кров'яний тиск, рівень цукру в крові, якість сну та холестерин.
Не впевнені у своєму виборі? Ось кілька порад, які допоможуть вам впоратися з проблемами, вважаючи, що це одні з ключових факторів, що впливають на розвиток деменції, інсультів та депресій, на думку фахівців.
Зниження високого кров'яного тиску: високий кров'яний тиск означає зниження припливу крові до мозку, що безпосередньо пов'язано з інсультом і деменцією, а також із депресією, оскільки знижує рівень нейротрансмітерів у мозку, каже Айзексон.
За словами експертів, для боротьби з високим кров'яним тиском ви можете перевірити його рівень за допомогою тонометра. Для зниження кров'яного тиску важливо зменшити споживання солі та отримувати достатню кількість калію, а також займатися спортом, скинути зайву вагу, боротися зі стресом і відвідувати фахівця зі сну, якщо у вас апное уві сні. Лікар може визначити, чи потрібні вам ліки.
Позбавтеся від куріння: Якщо ви курите, ось п'ять кроків, які можна зробити негайно для відмови від цієї звички: визначте свої тригери, проаналізуйте рецидиви, скористайтеся гарячими лініями підтримки та спеціалізованими додатками, а також проконсультуйтеся з лікарями, які допоможуть скласти індивідуальний план лікування.
Поліпшіть свою фізичну підготовку: Що стосується фізичної активності, пам'ятайте, що будь-яке тренування є кращим, ніж його відсутність. Всесвітня організація охорони здоров'я надала рекомендації щодо різновидів, частоти та тривалості фізичних навантажень, враховуючи ваш вік.
Забезпечте собі якісний сон: Людям похилого віку важливо спати щонайменше сім годин щодня. Для того щоб налаштуватися на хороший нічний відпочинок, переконайтеся, що ваша спальня прохолодна, тихенька та темна; уникайте вживання алкогольних напоїв і кофеїну за кілька годин до сну; зменшуйте час, проведений перед екранами ввечері; а також створіть регулярний режим підготовки до сну.
Регулюйте рівень цукру в крові: Фізичні вправи, контроль ваги та здорова дієта з обмеженням рафінованих вуглеводів і цукрів також можуть підтримувати здоровий рівень цукру в крові.
Результати останнього дослідження лягли в основу наявної шкали Brain Care Score, яку було розроблено 2023 року в Центрі здоров'я мозку МакКанса при Массачусетській лікарні загального профілю, щоб допомогти людям оцінити і контролювати ризик розвитку деменції або інсульту без медичних процедур.
Оцінка за 21 пунктом визначає, як людина справляється з 12 факторами, пов'язаними зі здоров'ям, які стосуються фізичних, життєвих і соціально-емоційних компонентів здоров'я. У новому дослідженні до цього списку додано біль, депресивні симптоми, втрату слуху, когнітивну активність і захворювання нирок.
Вчені, які розробили цю шкалу, очікують, що оновлена версія буде опублікована пізніше цього року.
#Генетика #Цукор #Кров #Паління #Деменція #Слух #Вуглеводи #Мозок #Неврологія #Пізнання #Артеріальний тиск #Депресія (психологія) #Психіатр. #Інсульт #Спати. #Індекс маси тіла #Університет штату Юта #Нирка. #Вправа #Нейрохірургія